Otestovali jsme didaktickou společensko hru Duha od značky Granna
Dnes Vám představíme didaktickou hru Duhu od značky Granna, kterou na náš trh dováží společnost Pygmalino. Hra získala ocenění „Správná hračka“ a je doporučována Asociací klinických logopedů ČR.
Hra je určena pro děti od 3 do 10 let, každé věkové kategorii jsou uzpůsobena pravidla. Velkou výhodou je, že může hrát i jeden hráč
Uvnitř krabice najdeme herní desku, která je rozdělena na barevné úseky přesně podle duhy - červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová. Dále velké množství žetonů s barevnými obrázky, šestibarevnou kostku a herní návod. Návod je krásně zpracovaný, na začátku se dozvíte, jak vzniká duha, jak se rozdělují barvy a s čím si je můžeme spojit. Také se děti dozví, jaké barvy naopak v duze nenajdeme. Na konci najdete podrobná pravidla hry.
Nejmenší hráči - Skládačka - Úroveň 1
Úkolem je pokrýt celou hrací plochu žetony tak, aby odpovídaly barvě na herním plánu. Např. jahoda na červeném poli. Ideální hra pro nejmenší hráče kolem 3 let. Zjistíte, zda si děti nepletou barvy, např oranžovou a červenou atd..
Náš Péťa( ve 3 letech ) měl narozdíl od dcery trošku problém rozpoznávat barvy. Díky hře jsem zjistila, že je umí krásně přiřadit. Když jsem řekla konkrétní barvu, tak na ni i ukázal. Žetony rozřadil bez jediné chybičky. Větší problém byl, když jsem ukázala na věc a měl říct, jakou barvu má. Postupně jsme tedy přešli na druhou hru zvanou - Hodné obrázky.
Hodné obrázky - Úroveň 2
Všechny žetony se tentokrát rozloží okolo hrací desky obrázkem nahoru. První hráč vezme jeden žeton a ten pojmenuje - např. červenou jahodu a a přiřadí ji na příslušné barevné pole, tady tedy červené a otočí ho obrázkem dolů. Postupně přidá na každé barevné pole jeden obrázek příslušné barvy. Ostatní hráči se musí dobře dívat a zapamatovat si, které žetony jsou na hrací desce.
Teď je hra připravena, můžete vzít kostku. Nejmladší hráč začíná, hodí kostkou a podle toho, jaká barva padne, musí uhodnout, co je na příslušné barevné ploše za obrázek. Pokud uhodne, žeton si nechá a položí místo něj na hrací plochu jiný obrázek ( opět ho pojmenuje ). Pak hodí kostkou znovu do té doby, než neuhodne správný obrázek. Pak hraje další hráč. Vyhrává ten, kdo má nejvíce žetonů.
Tento způsob hry je pro Elišku (6 let) úplně bezproblémový, Péťa (4 roky) má občas problém s pamětí, hlavně pokud Eliška mění jeden obrázek za druhým, občas mu tedy pomůžu a třeba mu na deset sekund všechny kolečka na hrací desce znovu ukážu.
Vzdorovitá kolečka - Úroveň 3
Hrajte stejně jako u předchozí hry s tím rozdílem, že žetony můžete pokládat na libovolnou barevnou část hrací plochy, nemusíte se tedy držet barev.
Tento způsob jsme zkoušeli všichni tři, ale teď ho hrajeme jen s Eliškou samy dvě. Popravdě mám i já co dělat si všechny žetony pamatovat. Kažpopádně je to perfektní hra na procvičení paměti.
Tip Chytré Opičky: U varianty pro nejmenší děti - nechte děti, aby všechny žetonky správně zařadily, poté jeden žetonek umístěte špatně a nechte dítě hledat ten špatně umístěný.
Za nás je to skvělá dětská didaktická hra, která procvičí paměť, postřeh a rozšíří slovní zásobu.