15% sleva na všechny nezlevněné produkty. Použijte kód BLACK15

Vše proti vším!

Vše proti vším!

A je to tady. Dali jste dítě do mateřské školky a ono přineslo domu vši? Nepanikařte, vší se zbavíte snadno, musíte být ale důslední... Dříve bylo ostříhaní vlásků jediným možným řešením. Dnes už jsou ale i jiné možnosti. Obrňte se ale trpělivostí.

h5e10c3d33407e-jak-se-zbavit-vsi

Jak poznáte vši?

Přiznám se, že do prvního výskytu vší jsem netušila, jak veš vůbec vypadá! První zkušenost s nimi pak byla taková, že jsem si pár dnů myslela, že jsem si asi špatně smyla kondicionér nebo mám alergii na šampon, protože mě svědil i krk. Ano, vešky se doma hezky předávají! Takže první příznaky jsou jasné: svědění v hlavě, svědění je pocitově až pálivé (zhoršuje se to k večeru) dítě je neklidné a ve vlasech mu najdete možná živé vešky, hnidy a drobné ranky, štípance. Ty se mohou infikovat a sliny, které vši do pokožky a krevního oběhu vypouštějí, mohou dráždit i imunitní systém, který se pak brání třeba lehce zvýšenou teplotou.

Veš připomíná trošku malou mušku octomilku bez křídel a s trošku průhlednějším tělíčkem. Malé nymfy jsou pak asi sotva milimetrové a připomínají na vlasu ulpěné zrnko prachu. Živé vši, nymfy a vajíčka mezi nehty slyšitelně lupnou. Hnidy jsou potom jako světlá zrnka prachu přilepená pevně na vlasech, stáhnout se dají pouze nehty. Živá jsou buclatá a světlejší, již vylíhlé hnidy nebo vysušené mrtvé jsou potom lesklejší a působí prázdnějším dojmem.

První pomoc!

Někdy mám pocit, že první pomoc by potřebovaly především maminky. Ano, vši se patrně budu opakovat, boj s nimi je bohužel v poslední době běh na dlouhou trať a je to drahý, nepříjemný koníček na dlouhé zimní večery.

Platí několik zásad:

-      Vši jsou běžná věc, ne každý se k nim přizná (díky čemuž se pak vesele množí v kolektivu), ale děti je bohužel v dnešní době přinesou domů možná i několikrát za rok. S nedodržováním vlasové hygieny to nemá vůbec nic společného.

-      Boj proti nim musí být důsledný a musí probíhat na více frontách.

-      Důležitá je prevence, tedy co pár dnů prohlédnout dítěti preventivně vlasy pro případný včasný záchyt vší.

Jak na ně?

Platí, že každý kmen vší je trošku jiný, také se může stát, že na co byly vši vnímavé loni, letos už nemusí působit. Bohužel.

Děti musí být trpělivé, vemte jim něco na zábavu?

Takové odvšivování je zábavou na pár týdnů, protože celý cyklus je dobré zopakovat a součástí všeho je i každodenní kontrola hlavy alespoň po dobu tří týdnů, takže jistě budete brzy řešit, čím u toho děti zabavit. Skvělé jsou třeba znovunalepovací samolepkové sady třeba tyto zábavné. Mladší holčičky určitě zůstanou v klidu u magnetické panenky.

Staší děti uklidní magnetická kniha plná magnetů nebo veselý samolepkový set.

Chemie: Risk býval zisk

Chemické  přípravky byly dříve číslem jedna a moc se nad nimi nespekulovalo. Dnes je však riziko, že jisté chemické sloučeniny jsou rakovinotvorné, mají negativní vedlejší účinky a především na ně jsou vši už rezistentní. Oblíbeným a velmi účinným přípravkem byly pak přípravky pro zvířata, u kterých ale existuje riziko alergické reakce (bolestí hlavy či nevolností), a bohužel ani ty už nejsou stoprocentně účinné. Zatímco loni ještě celkem fungovaly, letos už ani ti, kdož to risknou, neslaví úspěch. I po aplikaci těchto přípravků jsou ve vlasech živé vši.

Éterické oleje a oleje: Zlatá střední cesta

Dnešní přípravky v lékárně jsou na bázi silikonového oleje nebo směsi jiných olejů, které vši mechanicky zahubí, některé oleje mají navíc schopnost alespoň částečně vysušit a tedy zničit hnidy (vajíčka). Doplněny jsou potom éterickými oleji (čajovník, levandule, mentol…). Z těchto olejů je dobré si pořídit alespoň ten čajovníkový, jeho lehce „petrolejová“ vůně je pro vši mimořádně nepříjemná a podle některých studií je čajovníkový olej pro vši jedovatý. Navíc tyto oleje urychlí hojení poštípané pokožky a zamezí infikování pokousaných míst. Princip těch olejů a šamponů je v tom, že vši se zadusí či omámí a je tedy vhodné je potom nad vanou vyčesat (kdo může, použije speciální hřeben všiváček) nebo pečlivě vyklepat. Či rovnou po uschnutí vlasů vybrat.

Levandulový olej je pak příjemnou prevencí. Jeho vůni nemají vši rádi a tak se jeho aplikací do vlasů můžete preventivně chránit.

Mechanické ničení: VŽDY TOP

Při každé metodě odvšivování je ale třeba důsledně mechanicky vybrat vši. Je třeba dobré osvětlení, nejlépe denní nebo světlé zářivkové (či bodovky s bílým světlem), případně i lupa. Je třeba odstranit jak vši, tak především hnidy, které se drží ve vlasech. Pokud tak neučiníme, za pár dnů se z nich vylíhnou další vši a koloběh začíná. Cyklus líhnutí (a tedy další aplikace odvšivovacího šamponu nebo oleje se opakuje dle návodu výrobce většinou tak v rozmezí 3 – 7 dnů).

55e10c3d3bbcc1-jak-se-zbavit-vsi2

Nikdy nezapomeňte na ostatní!

Tedy – zkontrolovat a odvšivit i ostatní členy rodiny. A především minimálně vyprat ložní prádlo, povlak na gauči, vyluxovat všechny prostory, kterých se dotýkáme vlasy. Oblečení, ručníky, bundy na věšáku, čepice, jiné pokrývky hlavy, gumičky, kartáče a hřebeny. Veš nepřežije bez hostitele asi 48 hodin, a tak stačí i nechat „vyhladovět“ oblečení po tuto dobu někde venku nebo v izolaci. Jistější je však vždycky věci vyprat.

Babské rady na hnidy

Copak o to, živé vši se dají omámit éterickým šamponem, udusit olejem nebo vyhnat levandulovou vůní. Ale palčivější problém je s odstraněním hnid. Našli jsme pro vás jeden návod z šuplíku babských domácích rad.

Kondicionérová skluzavka

Na hlavu si pečlivě rozetřete, na každý vlásek, na každý kousek vlasové pokožky hustý kondicionér nebo krémovou masku na vlasy, takovou, která je velmi kluzká. Nechte působit nejlépe přes noc a ráno pečlivě umyjte a vyčesejte vlasy. Mělo by to do jisté míry pomoci uvolnit hnidy z vlasů, které pak vypadnou, vymyjí se nebo se vyčesají.

TIP Chytré opičky: Ze zkušenosti doporučujeme také použít žehličku na vlasy. Její teplo zahubí hnidy na vlasech.