15% sleva na všechny nezlevněné produkty. Použijte kód BLACK15

Rady a návody, Strana 5

Péče o dřevěné hračky

Péče o dřevěné hračky

Péče o dřevěné hračky

Hračky vyrobené ze dřeva mají mnoho praktických výhod, na které prostě plast nemá. A nejde jen o ekologii. Někdy se ale maminky ptají, jak takové hračky čistit, jak se o ně starat a jak je mýt, protože se na první pohled může zdát, že péče o dřevo je náročnější než o plast, který v podstatě všechno vydrží.

Když se řekne „dřevěná hračka“, možná vás napadne něco jako tenhle tahací pejsek  a tomu se občas nožky, pardon, kolečka, opravdu ušpiní.

Výhody dřevěných hraček jim dávají téměř nesmrtelnost

Pojďme si zopakovat výhody dřevěných hraček. Hračky z kvalitních obchodů jsou certifikovány, pravidelně kontrolovány a nenajdete na nich barvy, lepidla nebo laky, které by byly zdravotně závadné. Dítě je tedy může s klidem okusovat nebo strkat do pusy. Při výrobě a opracování se dává velký pozor na to, aby tu nebyly ostré hrany. Kvalitní hračky jsou hladké. Dřevo se neštípe, je tvrdé, a tak nehrozí ulamování drobných kousků, jako je tomu u některých plastových a nekvalitních hraček. Ostatně ulomený plast je často ostrý jako nůž.

Jak je ale čistit? Zapomeňte na chemii a oprašte znalosti našich babiček. Ocet a nověji také citron jsou perfektní čistidla!

s5af327b179279-petitcollage-drevena-skladacka

 

Co rozhodně nepoužívat!

Chemikálie jsou zapovězené. Přípravky na ošetřování dřeva patří na nábytek, případně na podlahy, ale na dětské hračky ne. Stejně tak skvrny a silnější znečištění čistíme přírodními prostředky, nikoliv těmi chemickými. Takže z toho plyne první základní pravidlo: HRAČKY ČISTÍME PŘÍRODNÍMI PROSTŘEDKY.

Všechno, co budeme potřebovat, najdeme v kuchyni a spíži. Nebo nám postačí jen prachovka či suchý hadřík, jako třeba tady u dřevěné skládačky

Co desinfikuje a čistí

Dobrou jednoduchou desinfekcí je citronová šťáva nebo ocet v horké vodě. V té můžete hračky omýt, případně použít houbičku nebo kartáček pro vydrbání pevnějších nečistot. Ale dbejte na laky, nátěry a barvy, abyste je nepoškodili.

Trocha citronové šťávy a měkký hadřík

Větší hračky nebo plochy se dobře čistí vodou s citronovou šťávou nebo s octem v rozprašovači. Nastříkáme menší množství přípravku na měkký hadřík a utřeme. Tento způsobe, něco mezi suchým a mokrým čištěním, se dá použít pro běžný úklid.

Čištění hraček z druhé ruky

Samostatnou kapitolou je pak koupě hraček z druhé ruky. Jak je vyčistit účinněji. Pro svůj vlastní klid můžete hračky běžně umýt teplou vodou nebo vydrbat kartáčkem. Nechte vysušit. Jsou-li na hračkách různé textilní části, některé maminky doporučují dát hračky poté na minimálně 24 hodin do mrazničky přemrazit. Mělo by to zahubit riziko nákazy svrabem, což je sice vzácnost, ale o to zákeřnější, nenápadnější a snadnější je přenos právě blízce sdílenými předměty.

Chcete jim oživit lesk? Včelí vosk hračky ochrání i rozvoní

Pamatujete si na vůni včelího vosku? Když budete mít kousek doma, nic nezkazíte tím, když jím přejedete po dřevěných hračkách a vyleštíte suchým měkkým hadříkem. Parádně se oživí barvy, lesk a hračky zase o něco déle vydrží! A nádherně voní.

TIP: A ještě jeden tip pro vás máme.  Parádí zvířecí farma, která jistě bude sem tam nějakou tu údržbu potřebovat.

Kam pro omalovánky? Na internet nebo k nám!

Kam pro omalovánky? Na internet nebo k nám!

Kam pro omalovánky? Na internet nebo k nám!

Dneska se zaměříme na omalovánky. Máte-li na ně chuť právě teď a vlastníte tiskárnu, pak vám přineseme několik báječných tipů na místa, kde je můžete stáhnout online. Téměř okamžitě můžete brát pastelky do ruky. Nebo si ty pěkné tištěné objednejte u Chytré opičky a my garantujeme, že vám to čekání na zásilku bude stát rozhodně za to.

Takže nažhavte fantazii a naostřete pastelky, protože tohle je opravdu divoká přehlídka omalovánek pro děti. No a někdy vlastně i pro dospělé. Proč stále sahat pro ty relaxační dospělácké, někdy i v těch dětských najdou zalíbení maminky a mnohdy i tatínkové.

Ke stažení a vytištění

Obrázky i chytré informace k nim: http://www.omalovanky-online.cz/obrazky/klubik

Na tomto místě si můžete hezky přehledně vybrat omalovánky, které se vám líbí. V urovnaném menu si vyberete téma nebo konkrétní pohádkovou postavičku a pak si rozkliknete celý oddíl. Najdete tu několik obrázků, které jsou vkusné a radost vybírat, ale také takovou malou wikipedii ke každé pohádce nebo postavám. Základní informace jsou skvělým zpestřením a jsou pěkně po ruce!

V barevných ikonách najdete celé tématické série, většinou s pohádkovým motivem. To je pořádná nálož. Ačkoliv stránky nejsou už nějakou dobu aktualizovány, je tu rozhodně z čeho vybírat. Bonusem jsou pak i online hry.

Tady najdete i sezónní obrázky jako jsou vánoční omalovánky. Dále pohádkové postavy, zvířata, prostě klasika. Výhodou je několik způsobů vyhledávání od individuálního po jednoduchou klikačku na klíčová slova. Opravdu rychlá orientace.

Stále aktualizované a bohaté: http://www.omalovanky-zde.cz/omalovanky_pohadky.php

Poslední tip vyniká tím, že je velmi podrobně roztříděn i podle druhů zvířat, postav, situací. Snadno se na hlavní straně orientujete a stránky tvrdí, že jsou neustále aktualizovány. Super!

Tipy od Chytré opičky

Jste dostatečně namlsaní? Pak můžete vybírat z celé naší opičkové nabídky:

A věřte, že chuť nemít obrázky jen tak vytištěné na papíře, ale přidat svému omalovávání ještě nějako přidanou hodnotu bude stoupat a stoupat... Tohle jsou tipy, které stojí za to!

Grafomotorické omalovánky: https://www.chytraopicka.cz/p/grafomotoricke-omalovanky-djeco-zviratka-k-dokresleni

Mají jednu velkou výhodu. Můžete se jimi zabavit i vy. Kreslení tvarů, trénování prostorového vnímání, přesnosti a různé spojovačky jsou sice určeny pro děti, ale mohou se stát zajímavými i pro dospělé. A nakonec se můžete inspirovat k tomu, že si další a další omalovánky tohoto typu vyrobíte doma svépomocí.

Dlouhé omalovánky, jež se stanou obrazem: https://www.chytraopicka.cz/p/126-cm-dlouha-omalovanka-pod-morem-djeco

Co k tomu dodat? Omalovánky, které se po dokončení mohou stát zdobnou součástí vašeho pokoje.

TIP: A nám se z této série nejvíc líbí ta s naducaným balónem: https://www.chytraopicka.cz/p/omalovanky-s-pop-up-zdobou-djeco-ve-vzduchu

Sametové omalovány: https://www.chytraopicka.cz/p/sametove-malovani-djeco-pohadkova-zeme

Ty jsou novinkou tak žhavou, že se k nim ještě určitě vrátíme. Nepřetahují se a po dokončení se mohou stát skvělou součástí dekorace bytu či pokoje. Barevné a motivující!

Dokonalý umělec: Dítě Váha

Dokonalý umělec: Dítě Váha

Dokonalý umělec: Dítě Váha

Znamení Vah je spojeno s planetou Venuše a podobně jako Býkům jim dává do vínku především smysl pro eleganci, umění, hudbu a vše krásné, co život obnáší.  Máte-li doma malou Váhu, pak věřte, že vám osud nadělil do péče mimořádně nadaného človíčka, který je zároveň ale až přespříliš citlivý na to, co se děje v rodině, s maminkou nebo v mezilidských vztazích kolem něj. Je jako barometr.

Před dítětem nic neutajíte

Říká se dokonce, že malé Váhy dokáží už od miminka přejímat z matky negativní emoce. Je-li vaše robátko nespokojené, má zdravotní problémy, nebo se nedaří kojení, mezi prvními byste měli přemýšlet nad tím, jestli není v nepohodě sama maminka. Šťastná matka – šťastné dítě – to v tomto případě platí trojnásobně! I v pozdějším věku se mnohé zdravotní problémy Vah pojí silně s psychosomatikou, ať je to tedy to, co přejímají z rodiny, nebo později ve vlastním životě to, co je u nich právě v nerovnováze.

Na vině je jejich mimořádný dar a citlivost na nesoulad. Před ním nelze nic utajit.

Umělci, jež mají rádi dokonalost!

V dospělosti se často angažují v umělecké činnosti, kde patří k těm, jejichž hudební sluch je dokonalý. Jejich smysl pro pořádek a spravedlnost je někdy vede k profesím spojeným s právem, diplomacií nebo do zdravotnictví. Touží po potlesku, takže divadelní prkna nebo školní katedry jsou dalšími jejich úspěšnými cíli. Máte před sebou prostě dítě, kterému může jednou patřit celý svět, ale…

… je tu i několik nevýhod, které, jsou-li špatně pojmuty, mohou život značně ztížit.

Z váhavosti do lží a do úniků

Od mala můžete na malé Váze pozorovat přesně ten jev, podle kterého se jmenuje jejich znamení. Váhání.  Nerozhodnost. Čím víc možností volby, tím bezradnější Váhy jsou. Neváhají proto, že neví samou rozjíveností, co si vybrat, ale proto, že mají v tu chvíli před sebou dvě stejně kvalitní záležitosti a pak je samozřejmě těžké dát přednost jen jedné. Rozhodnosti můžete dítě učit tím, že mu sami v počátcích volbu ulehčíte omezením možností volby, nebo mu jednu možnost dáte takovou, o které přesně víte, že je pro něj nepřijatelná a tudíž sáhne po té druhé. Ideální pro trénování rozhodnosti!  Nevýhodou je, že pokud se ve svém váhání zacyklí příliš a stane se pro ně stresující, může se dítě uchýlit k vyhýbání se rozhodování a ke lžím.  Podporujete jejich pořádkumilovnou povahu, preciznost i citlivost – jsou to nesmírně cenné atributy do života!

A jakými dárky jim uděláte radost?

No jasně, však narozeniny se malým Váhám už blíží? Takže čím je potěšit? Máme pro vás řadu tipů.

Milují dokonalost a spravedlnost! I rytíři umí být někdy spravedliví a u toho musí být dokonale a stále jinak ustrojení!

Sada na výrobu mečů

Pro holky jsou tady panenky oblékačky.  Vydrží hodně, protože to jsou dřevěné magnetky! K dokonalosti neschází vůbec nic!

U zubaře! Tam musí být pořád všechno v naprostém pořádku, tam si přece medvědi pro zdraví chodí…

https://www.chytraopicka.cz/p/dreveny-hraci-set-bigjigs-toys-medvedi-nemocniceMozaika, tady vše perfektně do sebe zapadne!

Hraní si s rovnováhou - 2 tipy od Chytré opičky

Hraní si s rovnováhou - 2 tipy od Chytré opičky

Žabky i velryby aneb hraní s rovnováhou

Rovnováha patří k jednomu ze smyslů a dovedností, které s dětmi nacvičujeme už od útlého věku. Možná si to ani neuvědomujete, ale rovnováhu si děťátko zkouší udržovat už v bříšku maminky. Neustálý pohyb, výkyvy – dalo by se říci, že po narození je na udržování rovnováhy skvěle připraveno. Do začátku určitě. Ale ona ta zemská gravitace také působí mnohonásobně víc než v bezpečí a teplíčku plodové vody u maminky. A tak pro lidského tvora začíná narozením doživotní boj s rovnováhou. A také získávání sebedůvěry, koordinace a také logického myšlení.

A možná jste si už také všimli, že nejvíce se člověk soustředí, když se zaobírá něčím, co vyžaduje pozornost a rovnováhu.

Provází nás každý den!

Už od miminka se pro člověka každý den svádí boj s zemskou přitažlivostí. Závisí na ní vývoj našich svalů. Trpělivě a úporně se dítě snaží dosáhnout na něco, na co ještě včera nedosáhlo a povede se mu to třeba právě dnes. Nebo zítra. Ale pozítří už určitě. Tělo, které žije v rovnovážném stavu většinou nemívá zdravotní problémy související s pohybovým aparátem, zády a páteří. 

My dospělí to víme, pokud rovnováhu přestanete používat, začne ochabovat. Začne se nám hroutit svalstvo, ochabovat, hroutit páteř, měnit chůze. A proto tu máme různé cvičení, jógu, balanční desky, cviky se stojem na jedné noze a nejrůznější typy balančních cvičení, rehabilitací a posilování.

No jen se zkuste na něco takového s dětmi postavit, možná ta rovnováha získaná v dětství už je dávno pryč. Naše tělo ale rovnováhu miluje a potřebuje pro zdárné fungování!

Vnitřní rovnováhu a rovnováhu svého těla už známe, i když na ni často zapomínáme, ale jak přesně rovnováha funguje. Nejlépe to dítě naučíme skrze vnější pohled na ni. Hračky založené na rovnováze jsou různé, od společenských her nebo domina, až po různé didaktické hračky s tímto zaměřením.

Rovnováha na doma a na stůl

Chytrá opička nabízí hračky přímo zaměřené na pěstování smyslu pro rovnováhu pro děti. Mají jednu velkou výhodu. Vidíte z vnějšího pohledu, jak rovnováha funguje. Můžete si ji představit. A tím lépe ji potom dítě pochopí, když po něm třeba budete chtít takový jednoduchý úkon jako je stoj na jedné noze. Nebo jízda na kolečkových bruslích.

Tady jsou:

Velrybí hraní s maminčinými zády

Navíc můžete tuto hru použít i jako společenskou hru. Navršte na velryby malá velrybátka tak, aby nespadla, nijak se nepřekotila a vůbec – aby mámě nepoškodila záda. To je pěkně těžký oříšek. Okouzlující rybičky jsou k zamilování a tady jsme si naprosto jisti, že si podmaní i rodiče. S rybičkami a velrybou nemusíte hrát jen tuhle hru, ale můžete si jich vymyslet i spoustu dalších. Ale ta s rovnováhou je nejzábavnější. Kdo tedy bude ten, kdo strhne mamince záda?

Hra zde: KLIK

 Lekníny a zelené žabky

Je těžké určit, jestli jsou roztomilejší velrybky, nebo tyhle žabky. V leknínových žabkách máme hrací plochu ve tvaru rybníku, kde žijí malé leknínové žabky. Vaším úkolem bude správně na podložku rozmístit leknínové listy, aby na ně žabičky mohly pohodlně naskočit. Podaří se to? Žabky nesmí spadnout a nesmí se zřítit ani leknín! Bude to těžké a jemná motorika dostane pěkně zabrat!

Hra zde: KLIK

Jak zvládnout vedra s kočárkem? Jde to, ale…

Jak zvládnout vedra s kočárkem? Jde to, ale…

Ve vedru s kočárkem? Jde to, ale…

Zkuste pár dobrých tipů na to, jak co nejlépe zvládnout letní vedra s kočárkem. Platí tu dvě zásady – nepobývejte na přímém slunci déle, než je nezbytně, snad až životně nutné a v každém případě používejte „ochlazovací zásady“. Děti totiž nemají tak dobře vyvinutou termoregulaci a přehřívají se mnohem snáze a rychleji než dospělí.

Čím menší dítě, tím větší riziko.  Podobné zásady platí i pro cestování autem, které je snad ještě větším rizikem než kočárek.

Jak poznáme, že se dítě přehřívá?

Důležité je vědět, že situace se může zvrtnout téměř z minuty na minutu. Termoregulační mechanismy jsou ještě slabé, a tak se celkem spokojené dítě dokáže změnit v přehřáté v malé chvilce.

Nejprve je dítě neklidné: A to je chvíle, kdy okamžitá reakce zachrání vás i dítě. S neklidným dítětem v teplém prostředí co nejdříve vyhledejte chladnější kout, dejte dítěti napít a vraťte se do nejrychleji domů nebo cestu co nejvíce urychlete.

Zvracení, nevolnost, teplota: To jsou už příznaky přehřátí a úpalu. Rychlý tep, zčervenalá pokožka, suchá kůže. U úžehu, který přichází při pobytu na slunci, je naopak zase dítě lepkavě zpocené, protivné, zvracející, unavené a slabé. To jsou všechno život ohrožující stavy, takže se v takové situaci okamžitě snažte dítě dostat na chladnější místo, ochladit třeba přiložením chladné namočené plenky, nahradit tekutiny dehydratovanému organismu, pomáhá i ponoření do vlažné vody. V případě nouze vyhledejte lékařskou pomoc.

Takže už víme, že neklidné dítě, zpocené a zčervenalé do kočárku nepatří – a také v autě je to velké riziko. Jak se tedy vyhnout podobným letním lapáliím?

Neoblékejte dítě přespříliš!

Platí pravidlo, že dítě by mělo mít jen o jednu vrstvu oblečení navíc než maminka. V tropických teplotách nemusí platit ani toto pravidlo a věřte, že dítě snáze nastydne zpocené v tričku s dlouhým rukávem ve stínu než nahé v plence. Proti slunci dostatečně ochrání clony v kočárku. Zásadou je také bavlněná čepička, která ochrání hlavu a obličej.

Ať je v kočárku co nejlépe!

A sebrali jsme pro vás několik tipů, jak co nejpohodlněji zachovat v kočárku co nejnižší teplotu. A nechat ho si hrát! Třeba soustředěně okusovat dřevěné kousátka z ekologického dřeva, protože první zoubky tolik trápí.

Místo bavlněné pleny textilní clona

Textilní plena je nejjednodušší a je také velmi účinná, pokud si dobře zajistíte její uchycení. V obchodech ale seženete ještě textilní clony, které zajišťují dle výrobce i ochranu proti UV záření. Upíná se na boudičku a na rukojeť, je s ní mnohem lepší manipulace než s textilní plenou, a využijete ji také do autosedaček. Prodávají se také naimpregnované šusťákové clony, které vás ochrání nejen proti slunci, ale i proti dešti.

TIP: Snooze Shade je dokonalá vychytávka, jež má dokonalejší materiál a promyšlenější upínání. Poskytuje dokonalé šero a stín, zachycuje téměř všechno UV záření. Tvoří přítmí, které využijete i při chladnějších dnech ve snaze dítě uspat venku, protože mu nezáří obloha do očí.

Náhradní stříška se hodí i v autě

Zdvojená stříška na kočárek je také skvělým řešením, které využijete podle rozměru i jako nástavbu na stříšku autosedačky. Upínají se dle pokynů výrobce a skvěle vám zastíní prostor, na který původní stříška kočárku nedosahuje.

Slunečník je stará dobrá klasika

Variabilní, snadné, a často součástí celé kočárkové sady. Slunečník musíte v průběhu cesty upravovat tak, aby chránil dítě, ale na druhou stranu, je to asi nejjednodušší a nejvariabilnější řešení pro chvíle, kdy chcete zachovat kočárek vzdušný a zároveň ho zastínit.

A hlavně: Co nejčastěji děťátko vyndávejte z kočárku, nechte ho provětrat, později proběhnout – a omezte pasivní čas v kočárku na nejnutnější minimum. Vždyť léto je o zábavě!

TIP: Zlepšit miminku náladu můžete i našimi hračkami: Zavěste mu na kočárek Veverku, která vydává příjemný zvuk deště

Tak mějte co nejkrásnější léto!

t5b3e0b3f2ab6c-zajicek-petitcollage-organicky

Kufr k moři! Co rozhodně nezapomeňte a pár dobrých tipů navrch!

Kufr k moři! Co rozhodně nezapomeňte a pár dobrých tipů navrch!

Balíte-li kufry k moři, zcela jistě s vámi už cloumá nějaká ta cestovní horečka, a máte-li k tomu po ruce děti a balíte-li ještě navíc pro děti, je na místě si k ruce vzít tužku a papír a trošku plánovat. Co nebude psáno, jako by mohlo být zapomenuto. Což v případě zubních kartáčků, které lze dokoupit na místě, nevadí, ale v případě občanského průkazu nebo pasu, může být dosti problém.

Rozbalme si takový perfektně sbalený kufr k moři a nakoukněme do něj!

DŮLEŽITÉ NEZBYTNOSTI

Doklady

Občanský průkaz, cestovní pas, je-li potřeba, řidičský průkaz v případě, že si budete chtít na místě půjčovat automobil, nebo autem přímo jedete (v tom případě i doklady od auta), potom doklady, které máte od cestovní kanceláře, jedete-li s ní. Důležitá je také kartička zdravotní pojišťovny a různá připojištění na cestu.

Domácí náležitosti

Zní to sice jako banalita, ale nejdůležitější věcí na dovolené jsou pro vás klíče od bytu. V případě, že byste je někde v zahraničí ztratili, vyplatí se mít ještě jedny někde u příbuzných nebo u důvěryhodného souseda či kamaráda. V tomto případě je sichr opravdu sichr.

Peníze

Nezapomínejte na jistou hotovost v měně, do které jedete. Často je možné platit kartou nebo rozměnit až na místě, ale ne vždy je dobré na to spoléhat. Větší obnosy peněz můžete nechat v hotelovém trezoru.

Foťák, telefon a… NABÍJEČKY

Ke všem elektronickým vychytávkám, fotoaparát, kamera, telefon si nezapomeňte přibalit především nabíječku! Na tom už pár dovolených umělo ztroskotat….

Léky a hygienické potřeby

Do základního vybavení patří lék na bolest a horečku (Paralen, Ibuprofen…), živočišné uhlí nebo lék na průjem, léky na alergii, na spáleniny od slunce (například Panthenol), léky na žaludeční nevolnost při cestování. Dámy nepohorší nic, když si přibalí první pomoc na mykotické problémy, protože změna stravy i slaná voda může rozhodit i tuhle oblast. A samozřejmostí jsou léky, které užíváte trvale. Potom brýle, kontaktní čočky i s roztokem, pleťový krém, který používáte, šampony, kosmetické přípravky… hřeben, kartáč, fén… prostě hygienické potřeby.

TIP: Alespoň malé množství pracího prášku, a hlavně odstraňovače skvrn také do kufru vmáčkněte. Zachráníte tím nejednu situaci – zejména s dětmi.

Oblečení máte v oku, ale plavky dvakrát

Tady asi máte už svou míru a víte, kolik čeho si brát. Co je ale dobrým tipem – mít plavky dvakrát.  Každý dvoje, aby se daly příjemněji střídat a nemuseli jste zůstávat v mokrých.

Hračky pro děti na pláž

Přeci jen také počítejte s tím, že děti se nebudou máchat celý den k moři, ale bude potřeba i chvilku na odpočinek na pláži. Udržet malé děti v klidu ale není zrovna úplně jednoduché. Zkuste vybrat takové hračky, které vám nezaberou spoustu místa, ale přesto děti skvěle zabaví.

Vyzkoušet třeba můžete zvířátkové kostky, které jsou balené v praktické krabičce. Nebo co říkáte na znovunalepovací samolepkovou sadu plnou mořských víl? Pro kluky třeba zase sada plná dinosaurů. 

Adaptéry na zásuvky

Zjistěte si, jestli ve vaší destinaci nejsou potřeba adaptéry na zásuvky a případně si pořiďte svůj.

Termoska

Super věc. Ledově chladné pití na pláži vydrží, pokud budete chtít uchovat horkou kávu nebo kapučíno, vydrží vám také. Termoska je výbornou pomocnicí na dovolenou!

Pár svých utěrek

Utěrky, ubrousky, malé ručníky. Nemusíte na všechno použít hotelové a zejména s malými dětmi je využijete na neustálé utírání nečistot.

VYCHYTÁVKY PRO LEPŠÍ POCIT

Ochranu proti hmyzu

Kromě různých repelentů je dobrým tipem vzít si s sebou různé ochrany proti hmyzu do zásuvky, protože nikdy nevíte, jaká přesně bude situace na místě a jak bude váš hotel vybavený. Potom, jako když to najdete…

Špunty do uší

Ty měkké, z lékárny. Kvalitní a nenahraditelné v případě, že se něco zvrtne a váš pokoj bude na hlučném místě. Nebo budete mít zrovna hlučné sousedy.

Svíčky

Proč? No, protože ne všude jsou a co když si budete chtít udělat romantickou chvilku?

SKVĚLÝ NÁPAD! Plastové krabičky!

Při cestě na dovolenou do nich můžete nacpat cokoliv, od spodního prádla po drobnosti, sladkosti, jídlo… ale při zpáteční cestě jako když je najdete na nejrůznější suvenýry, mušle a věci, pro které se pak těžko hledají různé pytlíčky, igelity a… však to znáte. Šup s tím vším do krabičky.

A nejčastější chyba je…

A hlavní věc, která v kufru na dovolenou nesmí chybět – dost místa!

Spoustu věcí si povezete nazpátek – suvenýry, nové oblečení, místní dobroty nebo dárky svým blízkým. Pamatujte na to a při balení na dovolenou k moři si s sebou přibalte především kus volného místa.

Hra s barvami a jak se s nimi učit!

Hra s barvami a jak se s nimi učit!

Hra s barvami a jak se s nimi učit!

Uvědoměle začínají děti rozeznávat barvy v průměru mezi druhým a třetím rokem života. Do té doby se nijak neznepokojujte, pokud vašemu dítku barvy nic moc neříkají. Do té doby je na světě přece tolik zajímavějších věcí! Něco jiného ale je barvy pojmenovat a určit – spojit si určité slovo s barevným odstínem, případně rozeznávat tmavý či světlý odstín a pojmenovat ho, a něco jiného je barvy vůbec rozeznat.

Pokud si chcete být jisti, zdali vaše dvou nebo tříleté dítko není barvoslepé, použijte jednoduchý test:

Hromádkování!

Mohou to být malé hračky, kolečka vystříhaná z barevných papírů nebo nějaké figurky, cokoliv, kde jsou smíchány barvy. Hru můžete oživit klidně tím, že barvu pojmenujete hravě – ostatně, většina rodičů tak začíná s barvami – tohle je travičková, tohle banánová… Velikost zařazovaných figurek nebo kartiček by měla odpovídat věku, starší děti, kolem dvou let už potom můžete skvěle zabavit třeba touto duhovou hrou – kde se zbystří mozek i tím, že barvy rovnou ukazují i na předměty, ovoce, zeleninu patřičné barvy.

Super – je jasné, že dítě barvy rozeznávat umí!

Ale co když ne?

Barvoslepost není zas tak vzácnou, jak se může zdát. A na druhou stranu, s barvoslepostí se dá celkem dobře žít. Dokonce se říká, že všichni muži jsou tak trochu barvoslepí, což vlastně vystihuje nejlehčí formu barvosleposti: neschopnost rozeznat jemné odstíny barev, například lilová a fialová, tyrkysová a zelená, modrá. Lehčí formy barvosleposti se pak projevují tím, že dítě považuje za jednu barvu tmavě zelenou a tmavě modrou. To jsou ale problémy, se kterými nemá smysl se zabývat dříve než po třetím roce života. V tu dobu se už můžete poradit i s pedagogickým pracovníky ve školce.

Vezměte to rovnou i s logickým myšlením a smyslem pro krásu

Vždyť co by byl svět, kdyby v něm nebyly barvy. Jakmile začnete s dítětem objevovat báječný svět barev, vezměte to rovnou i s logikou a rozvojem tvořivosti. Coloformix je vhodnou didaktickou hrou, která vám s obojím pomůže a zabaví i dospělé:

https://www.chytraopicka.cz/p/didakticka-hra-djeco-coloformix-barvy-a-tvary

Nebo chcete něco klidnějšího? Třeba vhodného i pro sbalen na cest? Pak zkuste tuhle hru, lepí se na ní samolepky na patřičné kartičky. Tvůrčí uspokojení z dokonaného díla bude zaslouženou odměnou, navíc tato hra parádně rozvíjí i soustředění.

Chcete ukázat, jak se barvy míchají? K tomu nám pomůže tato kreativní samolepková sada s kolečky nebo čtverečky.

Kapesné? Jak jen na něj….

Kapesné? Jak jen na něj….

Kapesné? Jak jen na něj….

Kapesné! Nejčastější problém, který rodiče řeší je kromě jeho výše i to, co vlastně do pojmu „kapesné“ patří. Jsou to peníze, které dítěti dáváme na svačinu, pro zaplacení školních aktivit, jde si za ně koupit školní pomůcky nebo jsou to peníze, za které si hospodaří úplně samo? Ve víru všednodenního stresu se snadno ztrácí přehled.

Jak odhadnout částku?

Záleží na finančních možnostech rodiny i tom, co všechno dítě ze svého podílu peněz platí. Starší děti z této částky mohou platit jízdné nebo školní pomůcky či jiné pravidelné i mimořádné výdaje. Pro lepší přehled tedy budeme dále pracovat pouze s částkou, která ZBÝVÁ DÍTĚTI POUZE PRO JEHO VLASTNÍ POTŘEBU.

To je částka, se kterou si samo hospodaří!

Může ji utratit za sladkosti, za časopisy nebo za jiné zbytné či nezbytné „zbytečnosti“, ale také ji může použít k šetření na něco cennějšího, na nějakou svou investici. Může jít o vstupné na koncert, o vysněnou hračku nebo třeba PC hru, je to jedno. Jde tu o akt cíleného spoření, nebo bezhlavého utrácení.

Výše kapesného se odvíjí i od toho, jak dítě umí hospodařit s penězi

Dítě, které si cíleně šetří na nějakou vyšší investici můžete za tento rozumný přístup motivovat vyšším kapesným, než které byste dali dítěti, o němž víte, že se hodnotě peněz teprve učí a každou volnou korunu utratí za kdeco. Ke spoření na něco většího je vhodné dítě motivovat v každém věku, i kdyby to měl být pouze příspěvek a zbytek doplatíte vy. Věc, která byla koupena ze svého, má pro dítě úplně jinou hodnotu než něco, co jen tak dostane…

Tip Chytré opičky: Notýsek kapesného pro všechny děti, které chtějí mít přehled o svých financích. Pomáhá dětem nejen s jejich přehledem, ale také zamyšlením se nad tím, za co utrácí a na co šetří

Udržujte pravidelnost

Je jedno, jestli dítěti budete dávat kapesné jednou týdně (to se hodí pro menší děti, první stupeň), nebo jednou měsíčně, některým rodičům se to snáze pamatuje po výplatě (a hodí se to pro druhý stupeň a střední školu), ale zachovávejte pravidelnost. Ve chvíli, kdy dáváte kapesné jen tehdy, když si vy nebo dítě vzpomene, ztrácí se veškerý výchovný charakter. Ztrácíte pojem o množství peněz a také dítě nemá šanci se naučit s penězi pravidelně hospodařit.

V hotovosti, nebo na účet?

Novinkou jsou účty pro starší děti. Odborníci považují bezhotovostní „finanční zabezpečení“ dětí až někdy od 13 až 15 let výše, kdy už dítě je schopno znát virtuální hodnotu peněz a hospodařit si se svou částkou. Jinak je vhodné kapesné vyplácet v hotovosti, což lépe umožňuje dětem vytvořit si představu o množství financí, o tom, jak postupně mizí a zase přibývají: učí se znát hodnotu a nenávratnost jednou investované částky.

První kasička pro děti: Podívejte se na krásné dřevěné prasátko nebo zajíčka

Ptát se na to, zač peníze dítě utratilo?

Nejlepší je, když dítě samo řekne, samo se pochlubí, co se svými penězi dělá. Snažte se v takovém případě přistupovat k dětské bezelstnosti přívětivě a jen lehce korigujte jeho investice s vědomím, že dětské priority jsou prostě někde jinde než ty dospělácké. Jinak se samozřejmě zeptat můžete, například ve chvíli, kdy právě přišel čas na vyplacení dalšího kapesného, ale bez vyčítavého tónu.

Zákaz kapesného! To nedělejte…

Když to vezmeme kolem a kolem, tak zákaz kapesného není vůbec dobrý nápad. Leč bohužel u rodičů často oblíbený. Je ale úplně demotivující už jen z toho důvodu, že pravidelný přísun peněz není závislý na tom, jestli zlobíme nebo nikoliv. Takovéto důsledně uplatňované pravidlo potom může v dospělosti v dětské duši nadělat pěknou neplechu a snáze dostat dítě na dno ve chvíli, kdy se mu nebude finančně dařit. „Jsem špatný, zlobivý, proto se mi v práci nedaří…“ Trestejte jinak, kapesné ale vyplaťte. A pokud vám to je proti srsti, vydejte třeba jen zákaz utracení této částky, nechte si ji v „zástavě“, ale tak, aby bylo zcela zřejmé, že dítěti patří, jen s ní nemá v tuto chvíli disponovat.

V každém případě, milí rodiče, přejeme vám pevné nervy a rozum v hrsti!

Dětská kresba: kdy má co umět?

Dětská kresba: kdy má co umět?

Dětská kresba: kdy má co umět?

Někdy si rodiče kladou otázku, v jakém věku by měla dítko co umět, co nakreslit a jak, a porovnávání obrázků na nástěnce v mateřské školce může přinést nejednu vrásku. Je lepší, nebo snad horší? Roli jistě hraje individuálnost každého dítěte, ale jisté zákonitosti vývoj dětské kresby má, tvrdí dětští psychologové.

1 rok – 2 roky

Stádium čmáranic. Jinak snad nelze toto období nazvat. Dítě se s nadšením seznamuje se vším, co za sebou při pohybu nechává nějakou stopu a jeho pohybové schopnosti jsou ještě velice neohrabané. Důležité je v tomto věku pouze sledovat, zda dítě umí tužku uchopit. Umí-li ji soustředěně držet a cíleně kreslit čáry, skvrny apod. Děti, které mohou mít později problémy, již v tomto věku nechápou, k čemu tužku drží, odhazují ji a nejeví zájem o nápodobu držení tužky, když jim ukazujete, jak se to správně dělá.

Tip:Ergonomické voskovky pro děti , které se budou dětem líbit i na pohled.

2 roky – 3 roky

Kolečka a smyčky. V tomto věku už se dítě na kreslení umí více soustředit, může napodobovat psaní dospělých a v kresbách převažují různé kulaté obrazce, smyčky, kolečka. S postupujícím časem začíná kreslit hlavonožce, pokusy o postavy, obličeje, nos, oči, pusa. Jak bude dále růst, budou na postavách přibývat ruce, nohy, prsty a další detaily. A hlavně, v kresbách už je příběh.

Tip: Nauč ruku kreslit

4 roky – 5 let

Dítě začíná přicházet na složitější geometrické tvary, svůj starý známý kroužek už umí vykreslit i docela pěkně souměrně. Začíná přicházet, díky kresbám hlavonožců, na oválné tvary, začíná se pokoušet o hranaté tvary a jeho kresba už má charakter vyjádřené myšlenky, dítě o ní dokáže přemýšlet a dokreslovat detaily tak, jak si ještě během tvorby vzpomene. Některé děti už v této době oddělují hlavu a trup, ale není to ještě pravidlem.

Co zkusit první kreativní sadu? Smývatelné malování, které můžete využívat pořád a pořád

5 let – 6 let

Tady už začíná dítě velmi uvědoměle kreslit samo sebe. Z toho vychází mnohé psychologické testy a studie, které podle úrovně či postavení sebe samého na obrázku mohou odhalit, co dítě ve skrytu duše trápí nebo kde se cítí psychicky silné. Už dokáže pomalu nakreslit trojúhelník, další geometrické tvary, ale taky není třeba paušalizovat, protože záleží na to, co a jaký styl kreslení s dítětem individuálně rozvíjíme.

Pozor, tady už složitější sada :Malování olejovým pastelem

7 let – 8 let

Tady už dítě umí nakreslit různé plánky, některé děti umí zachytit i různé úhly pohledu, kreslí zejména z vrchního pohledu. Snaží se zachycovat skutečnost a v obrazech, které vytvoří už vidí i nějakou reálnou představu, plán, pohádku, zážitek. Je dobré si uvědomit, že dítě na svých obrázcích v tuto dobu ještě nezachycuje celou realitu, ale pouze to, co z reality vidí ono samo. Co mu nejvíce utkvívá v paměti.

Drobné detaily, které mohou prozradit povahu dítěte nebo aktuální problémy:

Lehká, slabá čára: může mu chybět sebedůvěra, může být momentálně něčím vyděšené.

Silná, pevná čára: zdravá sebedůvěra, chuť a přesvědčení k tomu, co dítě právě dělá.

Příliš silné, vytlačené: potlačená nebo již projevovaná agrese nebo napětí.

Neustále překreslované obrázky nebo nechuť kreslit vůbec: pokud dítě stále překresluje už nakreslené čáry, není si jisté a v podstatě neví, co kreslit, může to značit jeho momentální nejistou pozici (v rodině, ve školce, kdekoliv jinde). Dítě může v tuto chvíli prožívat situaci, ve které je vyhozeno ze svého klidu a klesá mu sebedůvěra.

Také platí, že dítě, které pokreslí celý papír, může být nezralé a příliš nesoustředěné.

Soustředěné a dobře se vyvíjející dítě soustřeďuje svou kresbu především na střed papíru.

Není ale určitě dobré dělat podle těchto psychologických pouček nějaká pravidla, přesto je dobré o nich vědět, protože z nich vychází například pracovnice pedagogicko-psychologických poraden při posuzování školní zralosti či problémů s učením. Sami však určitě víte, že individuální odchylky možné jsou a někoho prostě kreslení nebaví a nemá snahu se v něm rozvíjet, stejně jako někdo jiný je prostě nečtenář, a nemusí to znamenat žádný vážný problém. Tyto děti jsou zase rozvinuté v některé jiné rovině. Vše je třeba posuzovat individuálně.

Vše proti vším!

Vše proti vším!

Vše proti vším!

A je to tady. Dali jste dítě do mateřské školky a ono přineslo domu vši? Nepanikařte, vší se zbavíte snadno, musíte být ale důslední... Dříve bylo ostříhaní vlásků jediným možným řešením. Dnes už jsou ale i jiné možnosti. Obrňte se ale trpělivostí.

h5e10c3d33407e-jak-se-zbavit-vsi

Jak poznáte vši?

Přiznám se, že do prvního výskytu vší jsem netušila, jak veš vůbec vypadá! První zkušenost s nimi pak byla taková, že jsem si pár dnů myslela, že jsem si asi špatně smyla kondicionér nebo mám alergii na šampon, protože mě svědil i krk. Ano, vešky se doma hezky předávají! Takže první příznaky jsou jasné: svědění v hlavě, svědění je pocitově až pálivé (zhoršuje se to k večeru) dítě je neklidné a ve vlasech mu najdete možná živé vešky, hnidy a drobné ranky, štípance. Ty se mohou infikovat a sliny, které vši do pokožky a krevního oběhu vypouštějí, mohou dráždit i imunitní systém, který se pak brání třeba lehce zvýšenou teplotou.

Veš připomíná trošku malou mušku octomilku bez křídel a s trošku průhlednějším tělíčkem. Malé nymfy jsou pak asi sotva milimetrové a připomínají na vlasu ulpěné zrnko prachu. Živé vši, nymfy a vajíčka mezi nehty slyšitelně lupnou. Hnidy jsou potom jako světlá zrnka prachu přilepená pevně na vlasech, stáhnout se dají pouze nehty. Živá jsou buclatá a světlejší, již vylíhlé hnidy nebo vysušené mrtvé jsou potom lesklejší a působí prázdnějším dojmem.

První pomoc!

Někdy mám pocit, že první pomoc by potřebovaly především maminky. Ano, vši se patrně budu opakovat, boj s nimi je bohužel v poslední době běh na dlouhou trať a je to drahý, nepříjemný koníček na dlouhé zimní večery.

Platí několik zásad:

-      Vši jsou běžná věc, ne každý se k nim přizná (díky čemuž se pak vesele množí v kolektivu), ale děti je bohužel v dnešní době přinesou domů možná i několikrát za rok. S nedodržováním vlasové hygieny to nemá vůbec nic společného.

-      Boj proti nim musí být důsledný a musí probíhat na více frontách.

-      Důležitá je prevence, tedy co pár dnů prohlédnout dítěti preventivně vlasy pro případný včasný záchyt vší.

Jak na ně?

Platí, že každý kmen vší je trošku jiný, také se může stát, že na co byly vši vnímavé loni, letos už nemusí působit. Bohužel.

Děti musí být trpělivé, vemte jim něco na zábavu?

Takové odvšivování je zábavou na pár týdnů, protože celý cyklus je dobré zopakovat a součástí všeho je i každodenní kontrola hlavy alespoň po dobu tří týdnů, takže jistě budete brzy řešit, čím u toho děti zabavit. Skvělé jsou třeba znovunalepovací samolepkové sady třeba tyto zábavné. Mladší holčičky určitě zůstanou v klidu u magnetické panenky.

Staší děti uklidní magnetická kniha plná magnetů nebo veselý samolepkový set.

Chemie: Risk býval zisk

Chemické  přípravky byly dříve číslem jedna a moc se nad nimi nespekulovalo. Dnes je však riziko, že jisté chemické sloučeniny jsou rakovinotvorné, mají negativní vedlejší účinky a především na ně jsou vši už rezistentní. Oblíbeným a velmi účinným přípravkem byly pak přípravky pro zvířata, u kterých ale existuje riziko alergické reakce (bolestí hlavy či nevolností), a bohužel ani ty už nejsou stoprocentně účinné. Zatímco loni ještě celkem fungovaly, letos už ani ti, kdož to risknou, neslaví úspěch. I po aplikaci těchto přípravků jsou ve vlasech živé vši.

Éterické oleje a oleje: Zlatá střední cesta

Dnešní přípravky v lékárně jsou na bázi silikonového oleje nebo směsi jiných olejů, které vši mechanicky zahubí, některé oleje mají navíc schopnost alespoň částečně vysušit a tedy zničit hnidy (vajíčka). Doplněny jsou potom éterickými oleji (čajovník, levandule, mentol…). Z těchto olejů je dobré si pořídit alespoň ten čajovníkový, jeho lehce „petrolejová“ vůně je pro vši mimořádně nepříjemná a podle některých studií je čajovníkový olej pro vši jedovatý. Navíc tyto oleje urychlí hojení poštípané pokožky a zamezí infikování pokousaných míst. Princip těch olejů a šamponů je v tom, že vši se zadusí či omámí a je tedy vhodné je potom nad vanou vyčesat (kdo může, použije speciální hřeben všiváček) nebo pečlivě vyklepat. Či rovnou po uschnutí vlasů vybrat.

Levandulový olej je pak příjemnou prevencí. Jeho vůni nemají vši rádi a tak se jeho aplikací do vlasů můžete preventivně chránit.

Mechanické ničení: VŽDY TOP

Při každé metodě odvšivování je ale třeba důsledně mechanicky vybrat vši. Je třeba dobré osvětlení, nejlépe denní nebo světlé zářivkové (či bodovky s bílým světlem), případně i lupa. Je třeba odstranit jak vši, tak především hnidy, které se drží ve vlasech. Pokud tak neučiníme, za pár dnů se z nich vylíhnou další vši a koloběh začíná. Cyklus líhnutí (a tedy další aplikace odvšivovacího šamponu nebo oleje se opakuje dle návodu výrobce většinou tak v rozmezí 3 – 7 dnů).

55e10c3d3bbcc1-jak-se-zbavit-vsi2

Nikdy nezapomeňte na ostatní!

Tedy – zkontrolovat a odvšivit i ostatní členy rodiny. A především minimálně vyprat ložní prádlo, povlak na gauči, vyluxovat všechny prostory, kterých se dotýkáme vlasy. Oblečení, ručníky, bundy na věšáku, čepice, jiné pokrývky hlavy, gumičky, kartáče a hřebeny. Veš nepřežije bez hostitele asi 48 hodin, a tak stačí i nechat „vyhladovět“ oblečení po tuto dobu někde venku nebo v izolaci. Jistější je však vždycky věci vyprat.

Babské rady na hnidy

Copak o to, živé vši se dají omámit éterickým šamponem, udusit olejem nebo vyhnat levandulovou vůní. Ale palčivější problém je s odstraněním hnid. Našli jsme pro vás jeden návod z šuplíku babských domácích rad.

Kondicionérová skluzavka

Na hlavu si pečlivě rozetřete, na každý vlásek, na každý kousek vlasové pokožky hustý kondicionér nebo krémovou masku na vlasy, takovou, která je velmi kluzká. Nechte působit nejlépe přes noc a ráno pečlivě umyjte a vyčesejte vlasy. Mělo by to do jisté míry pomoci uvolnit hnidy z vlasů, které pak vypadnou, vymyjí se nebo se vyčesají.

TIP Chytré opičky: Ze zkušenosti doporučujeme také použít žehličku na vlasy. Její teplo zahubí hnidy na vlasech.