Rady a návody, Strana 4

Jak pomoci dětem usnout?

Jak pomoci dětem usnout?

Už se těšíte na to, až se zavrtáte s dětmi do postele u knížky nebo u poslechu nějaké audioknihy? Je to jedna z nejsladších mateřských chvilek, na kterou se nikdy nezapomíná. Už jste slyšeli o tom, že existuje i karetní uspávací hra pro malé i větší děti?

s5c4de2e18943a-uspavaci-hra-djeco-mala4

Věřte, že si zahraje celá rodina a možná budete mít i problém s tím, abyste neusnuli dřív, než ji dohrajete.

Ale nejprve si povíme pár malých tipů pro sladší spánek malých dětí. Když všechno doplníte ještě něčím z našich tipů, budou noci plné těch nejlepších snů a rána čerstvá a svěží.

TIPY PRO DOBRÉ SPINKÁNÍ

  1. Meduňkový čaj. A chcete-li mít meduňku mimořádně jemnou, zkuste na ni myslet už ráno. Sušenou bylinku dejte do skleněné lahve, zalijte studenou vodou a do večera máte mnohem jemnější výluh, který můžete pít studený i jemně ohřátý s medem.
  2. Mléko s medem. Děti ho milují.
  3. Všechna ta večerní rutina (koupání, pohádka, ztlumené světlo, pyžámko a postýlka). Každý den to samé je pro dítě nejvíce uklidňující.
  4. Aromatické olejíčky. Jemná vůně meduňky nebo levandule v aromalampě také přispěje ke zklidnění.

A teď je tu naše mazlící hra!

Představujeme vám báječnou hru, která se může stát součástí  nádherných vzpomínek na dětství a mateřství. Karetní hra, jejímž cílem je přimět dítě, aby po jejím skončení šlo bez řečí spát. Bodejť ne, už v tu chvíli bude opusinkované a vymazlené až do sytosti. Podstatou hry je vytvořit postýlku, a pomalu uspat holčičku nebo chlapečka, podle toho, kterou postavičku si vyberete. Pomocí kartiček si vybíráte úkoly, které je třeba učinit, aby robátko usnulo.

Vyberete peřinku a polštářek a postavička usíná. A vaše dítko taky. Krásná pěti až desetiminutová milá hra je určitě dobrým TIPEM na večerní rutinu.
Však mrkněte sami na USPÁVACÍ HRU DJECO Hurá do postýlky… a podívejte se i na video.

Zamilujete si ji!

bbc85def0ac241dcf31e9ea29c6a8f99-uspavaci-hra-djeco-mala2ff84af9a1005bd15c1335d11f5fbf4c1-uspavaci-hra-djeco-mala5

4 PŘÍČINY tříměsíční koliky u miminek

4 PŘÍČINY tříměsíční koliky u miminek

45b87c7b9336dd-baby-2387661-1280

Nikdo moc nepočítá, že se po porodu vyspí, ale peklo „tříměsíčních kolik“ dokáže ze života miminka i maminky peklo opravdu udělat. Podíváme se na nejčastější důvody jejich vzniku a jak si dát pozor a miminku v jeho období zrání trávicího ústrojí zbytečně nepřitěžovat.

Ale dobrá zpráva hned na začátek. Jak už jejich název napovídá, ve třech měsících věku většinou problémy mizí, protože děťátko už má silnější břišní svaly a odolnější trávení. Už si víc poradí samo. Do té doby se obrňme trpělivostí, citlivostí, důvtipem a energií.

Tyto koliky se vyznačují náhlým nástupem, křikem, svíjením miminka a náhlým koncem. Trvají v řádu desítek minut i hodin a nejčastěji přichází s večerní nebo noční dobou.

Spolykaný vzduch

Nevyhneme se tomu jak u kojení, tak i u lahvičkového krmení. Stane se, že dítě hltavě spolyká s mlékem i vzduch a co neodříhne, dělá neplechu v žaludku a ve střevech. Prevencí je důkladné odříhnutí, ale i to nemusí někdy stačit. Maminky pak sází na jemné kapičky proti nadýmání, případně hodně pomoci může u lahvičkového krmení přímo ANTIKOLIKOVÁ LAHEV. Bílá, krásná, něžná - ale vybírat si můžete i z jiných barviček.

Má nejen odvzdušňovací ventil, ale také spoustu dalších vychytávek pro snadnější přípravu mléka, třeba mixážní sítko, které přímo v lahvičce zajistí, že v mléku nezůstanou vůbec žádné hrudky.

Alergie na… (kravské mléko, lepek)

To jsou dva nejčastější alergeny, na které kojené děti reagují bolestmi bříška v prvních týdnech po narození. Jestliže nejde o spolykaný vzduch, nadýmavou potravinu, zvažte na nějakou dobu vyřadit zkusmo z jídelníčku kravské mléko nebo lepek. Někdy stačí i jen troška smetany v zahuštěném špenátu k večeři pro maminku a je problém na světě.

Reflux miminka

Někdy je příčinou reflux, nezralý trávicí systém, který ale postupně dozraje a stav se normalizuje. Pozornost tomuto problému můžete věnovat, pokud je dítě předčasně narozené, nebo příliš trpí na ublinkávání. Ale jak se bude zlepšovat reflux, zmírní se i tato kolika.

Neklid v rodině

Stres působí jako silný spouštěč, ačkoliv si to rodiče nemusí uvědomovat. Miminku tedy hodně pomůže klidná maminka, pravidelný řád a pocit bezpečí.

Vždyť už jen fakt, že mezi recepty na zvládnutí tohoto těžkého období je zavinutí, teplé obklady na bříško, přítomnost maminky a pohupování na  míči, je známkou, že děťátko tak moc chce být v těsném kontaktu s nejmilovanější osobou. Co pomáhá vašemu miminku nejvíce?

Zářijové téma: IMUNITA

Zářijové téma: IMUNITA

c5b881aba723ba-child-1522870-1280

Je to věčné téma, ať už máte batole, školkové dítko nebo dítě školou povinné. V září, někdy už i s prvními srpnovými dny, dostává imunita zabrat. Maminky už od konce prázdnin přemýšlejí, jak se zrovna letos vyhnout usmrkanému a prokašlanému podzimu.

Nezaručujeme výsledek, protože nejmocnějším obranným prostředkem je přirozeně roky vznikající imunita, ale můžeme tomu výrazně pomoci.

Raný podzim je rizikový ze dvou důvodů. Jsme většinou ještě prohřátí z léta a chladnější roční období může být pro tělo šokem, zejména tehdy, když z tropických teplot skočíme rovnou do ryze podzimních, což není v posledních letech tak vzácné. Druhým je potom pobyt znovu v kolektivu dětí, na který jsme za dva měsíce odvykli, kde se to z těch důvodů už může začít viry a bacily hemžit.

Maminky jistě vědí, že nejhorší jsou situace první rok ve školce, první rok ve škole – případně jiný zcela nový kolektiv, kde si děti musí zvykat na úplně nové, cizí „bacily“ a to chvíli trvá. O poznání lepší to bývá ve starém kolektivu, na který je imunitní systém dítěte už z předchozích let zvyklý.

Ale pojďme se podívat, jakými prostředky můžete posílit imunitu už nyní:

JÍDLO: Kvalitní oleje

V otázce imunity jsou často podceňované kvalitní tuky. Posilují totiž organismus a podporují jeho správné fungování, což samo o sobě výrazně pomůže. Kvalitní rostlinné oleje, semínka, ořechy, ryby nebo doplňky s obsahem Omega 3,6 nebo 9 oleji jsou naprosto ideální. Přidejte dětem ke svačince vlašské ořechy, nechte je mlsat slunečnicová semínka a k večeři sem tam udělejte poctivou pomazánku z ryb.

HODNĚ POHODY: A chladna

Tak co vám říká otužování? Může být? Sem tam chladná voda, stačí pár vteřin je doslova lékem. Stejně tak i zbytečné nenavlékání do příliš teplého oblečení při pohybu (ale tady zvažte čas, který jste venku a kondici dítěte, aby neprochladlo). A hlavně pravidlo číslo jedna: Buďte v pohodě, snažte se dělat doma pohodu – stres je nejsilnějším podlamovačem imunity.

BYLINKY: Dobrá podpora

Imunitu dobře podpoří i bylinky: lichořeřišnice (je náhražkou antibiotik a hodí se u vleklých nachlazení nebo zánětů močových cest), rakytníkové sirupy jsou často obohaceny i o jiné vitamíny, hlíva ústřičná je skvělá na imunitu, její účinek je vidět už za 4 týdny. A pokud jsou bylinky slabé, je vhodné zvážit i enzymatickou terapii s lékařem, která má výborné výsledky zejména u dětí s chronicky podlomenou imunitou.

Přejeme vám co nejzdravější krok do nového školního roku, protože…. Nic víc si přát nelze!

A kdyby náhodou jste skončili v postýlkách, tak tady je něco tipů od Chytré opičky pro společenské hry pro nejmenší:

a tady pro větší.

Těšíme se na déšť. Máme proč!

Těšíme se na déšť. Máme proč!

p5b881cdf2b481-waters-3319158-1280

My už se těšíme na podzimní plískanice! Máme totiž proč. Tenhle deštník vyvolal nadšení a je přesně tím, co vytáhne děti ve školní den ráno z postele i v deštivý den. Motiv s ptáčky potěší oko i rodičů a rázem se vám bude vykračovat lépe.

Zlepší se vám nálada, i když za okny bude nevlídno. Zkusme se ale na to nevlídno podívat i trošku jinýma očima.

Takže vám teď k tomu povíme, jaké výhody takový deštivý den má.

Všechno je útulnější (doma a uvnitř)

Čím hůř je venku, tím lépe je nám uvnitř. Nebudete se nikde zbytečně courat, všechno stihnete rychleji a ubývají prostoje. Když venku prší a nad hlavou vám ťukají kapičky do deštníku, tak se těšíte, až zase budete doma, v práci, kdekoliv, zase hezky pod střechou. Dokonce to v takový den i v místní pekárně nebo obchodě víc voní...

A všimli jste si někdy, jak když prší, jsou všechny interiéry tak nějak útulnější? Jak se zase moc nechce ven…. Jak toužíte si někde sednout k oknu, vzít si do ruky horký čaj a jen tak se dívat na tu spršku venku? Nebo si něco dobrého uvařit, koupit si o jeden křehký croissant víc… a jenom se kochat.

Prostě v deštivý den se více těšíme domů – a kamkoliv obecně.

Lépe se dýchá

Zejména po horkém létě tohle uvítáme. Vlhký chladný vzduch se lépe dýchá a i když si to nemusíte uvědomovat, tak alespoň v tomto směru lidská duše pookřívá. Sportovci milují tohle počasí, protože v něm mají největší výdrž a tělo se soustředí jenom na výkon. Ten osvěžující efekt deště působí jako závlaha i pro naše plíce a kůži. Voňavý dešťový vzduch je prostě k nezaplacení a už od přírody působí na lidskou psychiku hojivě.

 

Příroda se má!

Závlahu nejvíce ocení příroda a často to můžeme vidět na vlastní oči, jak po vydatnějších deštích rychleji roste tráva a stromy jsou zelenější. Podzimní deštíky sice mají jednu nepříjemnou vlastnost a sice že urychlují padání přirozeně žloutnoucích listů a v deštivém podzimu přicházíme o barevnou přehlídku, ale příroda ví, co dělá. Možná je letos důležitější se před zimou více zásobit vodou než si hrát s barvičkami.

A pokud to tak bude, tak si s barvičkami můžeme hrát my!

Třeba právě tímhle deštníčkem DJECO KVĚTINY A PTÁČCI , který oplývá svěží zelení a roztomilými ptáčky! Pořídíte si ho do školkové a školní výbavičky PRO HEZKÉ DNY? 

Vesmír čeká: Vydejte se za dobrodružstvím

Vesmír čeká: Vydejte se za dobrodružstvím

Léto je skvělou dobou na noční pozorování hvězd, měsíčních fází a v srpnu pak i nějakých těch meteorických rojů. Už se těšíte? Pozorování oblohy můžete dětem ozvláštnit i hračkami, které se tomuto tématu věnují. 

Budou se těšit o to víc!

Navíc je to téma, které velice baví i dospělé, takže pozor pozor - máme pro vás zábavu pro všechny!

Vesmírný sešit!

Edukační samolepkový vzdělávací set Chytrá opička – Vesmír je vlastně sešitem, do kterého si děti vlepují samolepky, hvězdičky a poznávají tak strukturu vesmíru, rozložení hvězd a jednotlivá souhvězdí.

No, a tak se největším problémem může stát vzrušující řešení toho, kam přesně umístit astronauty v raketě, aby měli nejlepší výhled? Nebo aby co nejlépe splnili svou misi? „Tatí, pomůžeš mi?“, „Mamí, hele, jak jsme to zvládli!“

A je to!

Hotový sešit pak poslouží i v následujících letech jako připomenutí si některých základů o vesmíru.

b5b4b37f706645-set-vesmir-ctvrec

Hvězdy do pokoje

A ještě jeden tip pro vás máme. Kreativní sadu Moulin Roty – Souhvězdí, díky které si vytvoříte báječné dekorace na zeď. V první chvíli to připomíná i Malého prince, takže se možná budete cítit tak trochu jako on, když opustil růži a vydal se na svou cestu za moudrou liškou.

Jaké bude vaše dobrodružství, až pod novými obrázky strávíte první noc? A které souhvězdí se vám bude nejvíce líbit? U nás vyhrál Pegas!

V balení najdete 30 zářivých hvězd a 10 předloh, takže fantazie se opravdu může rozběhnout na plné obrátky a my vám garantujeme, že se budete na první noc pod hvězdami v dětském pokoji těšit snad více než samotné děti.

To budou krásné letní noci! A v zimě budou o to romantičtější.

j5b4b37ec45563-moulin-roty-souhvezdi

Poskládejte si vesmír na podlahu

Vesmírné podlahové puzzle od Pettitcollage je opravdové umělecké dílo. Navíc je vyrobené v souladu s přírodou. všechny materiály jsou recyklované a na barvy byl dokonce použitý inkoust z rostlin. A navíc je plné metalických efektů. To bude nádhera.

05b4b37f062a52-puzzle-vesmir-petitcollage

PŘÍSNĚ TAJNÉ: Hračky, které si rodič bude chtít uzmout pro sebe!

PŘÍSNĚ TAJNÉ: Hračky, které si rodič bude chtít uzmout pro sebe!

Že existují hračky, které byste si nejradši schovali pro sebe a dětem je vůbec do ruky nedali? Och, jak sobecké! Ale věřte, že existují. Vydali jsme se na obhlídku hračkářství a našli pár tipů, u kterých by mohly rodiče svrbět ruce právě k takovémuto rodičovskému „hříšku“.

A fakt to nejsou jen autodráhy pro tatínky a modelíny pro maminky. Pojďme na tuhle přísně tajnou misi společně...

Vyškrábávací obrázky

A zaujal zrovna tenhle s Dámičkami. Funguje tu princip antistresových omalovánek a vyškrabávání obrázku může být naprosto stejně uklidňující jako vymalovávání. Chápejte, ještě do toho ten zvuk škrábání pod rukou... A když vidíte, že dítě nemá vždy úplně přesnou ruku, může vás občas napadnou hříšná myšlenka: „Ach, kéž by si tam mohla jeden obrázek udělat úplně přesně podle sebe…“ Že vás něco takového nenapadá! Pcháá, nevěříme! 

Legrační pantomima

K tomu není co víc dodat. Tuto hru si můžete od dětí klidně půjčit a zahrát si ji i ve společnosti dospěláků. Třeba na Silvestra. To půjdou Djeco grimasy samy od sebe.

Dřevěné vyšívání

Tak to může taky působit jako odstraňovač stresu a věříme, že se najde pár maminek nebo i tatínků, kteří si v pozdním večeru vezmou tuhle věc do ruky a taky si něco „vyšijí“. Je to báječně uvolňující…a možná si ani neuvědomíte, že vyšíváte holčičce svetr. 

Zápisníčky a notýsky

Jsou tací, co mají i v dospělosti roztomilou úchylku na zápisníčky a notýsky. Takže věříme tomu, že když se vám tohle dostane do ruky, tak proběhne maličký tik v oku ve stylu: „Bože, já bych taky takový chtěla!“ 

Origami

Bez diskuzí. Origami je regulérní zábavou i pro dospělé. Tak přepečlivá práce! Skoro se dá říci, že je bude bavit víc než děti, zejména, patří-li mezi ty s méně šikovnými prstíčky. Tak o tyhle skládačky se s nimi klidně podělte. 

Tak myslíme, že máme košík hraček plný a hraní máme na týdny dopředu. 

Ach, je tak krásné být někdy normální, že? A prostě si jen tak chtít hrát!

 

Neničte dětem jejich budoucnost: Jejich KREATIVITU

Neničte dětem jejich budoucnost: Jejich KREATIVITU

Víte, že existuje několik nenápadných, většinou naučených, hlášek a zvyků rodičů, které patří do rodičovského repertoáru, ale velmi nenápadně a účinně ničí dětskou kreativitu, chuť žít a dělat něco smysluplného?

A většinou si to opravdu neuvědomujeme, protože málokdo tohle chce svým dětem dělat vědomě, že?

Takže, jak nezabíjet tuhle báječnou dětskou vlastnost, se kterou i život v dospělosti bude o mnoho jednodušší?

Věčná NE!

Nedělej, nesahej, nechoď, nemluv… Kdo by to neznal. A už asi víme, že se zákazy s „ne“ se musí šetřit. Snažte se v takovou chvíli možná to NE vyslovit, ale zároveň najít jinou činnost, která je pro dítě minimálně podobně zajímavá. Přesměrujte své jednoznačné NE, na NE, protože tohle je lepší…

Neřiďte jejich tvorbu

Je sice hezké dítě krok za krokem naučit, jak se staví věž z kostek nebo maluje kůň, ale více se vyplatí ho nechat chvíli hledat svou vlastní cestu – ke křivým věžím i koním, co vypadají jako přišlápnutá kočka. Protože tady je nejdůležitější cesta, nikoliv výsledek!

Nechte je rozhodnout

O tom, co si vezmou na sebe, o tom, co chtějí dělat. Sem tam, kde to je možné, jim dejte na výběr. Pocit, že si dítě o něčem rozhodlo samo, mu otevírá zcela nové možnosti.

Poslouchejte, co říkají

Někdy dítě vyjádří svůj názor a v podstatě je zatlačeno do kouta, protože na malé názory nikdo nebere ohled, ale… někdy právě takový názor, ať na cokoliv, může být velmi dobrý a přivést rodiče na jiné myšlenky. Nechte dítě vyjádřit svůj názor – a někdy se podle něj i zachovejte.

Nepřetěžujte je!

To platí především pro starší děti zatížené školou a bezpočtem kroužků a zájmových činností. Je vůbec něco, co děti doopravdy chtějí dělat mimo školní povinnosti? Pak jim dejte právě to. Strhané, uhoněné dětství za něčím, co je ve skutečnosti nesplněným snem rodičů, to není nic, co jim chcete dát do vínku, ne?

A my pro vás máme pár tipů pro ty mladší, pár hraček, které rozvíjejí kreativitu dětí: TADY SI JICH MŮŽETE VYBRAT, co jen je libo. 

TIP: A jeden tajný tip: Tohle před dětmi schovejte, protože vyškrábací obrázky jsou relax pro duši i pro dospělé. To si nenechte ujít, v téhle kreativitě je úleva pro duši. 

 

Jak ulehčit dětem spaní ve vedrech?

Jak ulehčit dětem spaní ve vedrech?

Není to vůbec jednoduché. Malé děti obecně v horkých dnech hůře spí a není divu. Zkusíme jim spánek, ať už noční, nebo odpolední, co nejvíce ulehčit. Vycházejme z faktu, že potřebujeme snížit minimálně pocitovou teplotu a komfort těla, a ulehčit dýchání.

Zatáhněte žaluzie a závěsy

Horko se lépe snáší ve chvíli, kdy nevidíte vedro, příliš světla, prostě léto v celém rozpuku. Pokud to neděláte automaticky i normálně, alespoň nyní dětem na spaní opravdu maximálně zatemněte. Tělo a mysl se snáze uklidní a naladí na spánek.

Větrák nebo klimatizace jen na chvíli

Je to samozřejmě ideální řešení. Klimatizace a předem lehce ochlazená místnost. Kdo by si pak nedal říct pro malé prospání? Ale platí, že teplota by neměla být více než o 5 – 7 stupňů nižší než je v jiných místnostech, aby se předešlo teplotním skokům a zbytečnému nachlazení.  U větráku pomáhá pověšení mokrých plen, ručníků, prostěradla před větrák nebo – máte-li zbytečnou kapacitu v mrazáku, přidat před větrák zmrzlou plastovou lahev plnou vody.

TIP: Stejně tak vlhké textilie můžete přehodit přes otevřenou ventilačku v případě, že tvoříte v domě průvan.

Neopomíjejte pití, ale nepřehánějte to

Prevencí před únavou, bolestí hlavy a dehydratací je malé množství tekutin podávaných často.  Není nyní vhodné, aby dítě vypilo velké dávky najednou, ale nechte mu k dispozici a nabízejte malé množství vody nebo nápojů příjemné teploty.

Chladivá prostěradla

Froté nebo hřejivá prostěradla si nechte na jindy. Vyplatí se nyní podložit postel chladivými materiály, i kdyby to mělo být saténové povlečení, které dočasně použijete do postýlky jako prostěradlo. Výtečné jsou také bavlněná prostěradla, která jsou na dotek hladká, nikoliv „chlupatá“. Jsou prodyšná, chladivá a dobře sají pot.

Nevařit

Oblíbená rada, kterou hospodyňky často opomíjí. Ale i uvařený čaj v malém podkrovním bytě způsobí, že už ho toho dne nevychladíte. Vařte večer, brzy ráno, nebo dopředu – plánujte taková jídla, která v extrémním horku nemusíte vařit.

TIP: A k večeru si můžete zahrát i naši speciální uspávací hru.

Pomůže to, co myslíte?

Jak pomoci dětem zvládat denní povinnosti?

Ach ty denní povinnosti! Motivační kartičky vám pomůžou!

Abychom zvládali denní povinnosti levou zadní, musíme mít řád? V klidu a pohodě jde všechno lépe a zanechává to za sebou příjemný pocit smysluplnosti. To je prý i důvod, proč si lidé píší deníky a vedou diáře. Jenže jak k takové zodpovědnosti za každodenní úkony vést děti? Většinou skončíme u neustálého opakování a následně rozčilování, ale oboje vyčerpává jak děti, tak rodiče.

s5c4e3617c684c-washing-dishes-1112077-1280

Už to zvládám!

Stačí pár dnů s touto motivační kartičkou a sadou samolepek a vaše dítě už může říct právě tuhle větu: „Už to zvládám, mami!“ Ach ta úleva. I pro rodiče. Je to opravdu kus dobré odvedené práce! Jednoduchý kreslený kalendářích pracuje na principu několika povinností, které je třeba ten který den splnit a když se tak stane, vylepíte si na ten den do patřičného okénka samolepku. Hotovo.

75b7dbd30af257-motivacni-karta-chytra-opicka2

Úklid, školní příprava.

Starost o zvířátko, pomoc mamince.

Cvičení, příprava do školy.

Kombinace mohou být různé, na kartičce si můžete najít i místo pro nepravidelné aktivity, za které si přilepíte další nálepky a celou kartičku si lze přizpůsobit svým potřebám. A výsledek je vskutku velkolepý – vy sami v roli rodičů budete vidět, jestli je ten den splněno, a dítě uvidí za sebou hmatatelný výsledek svého činění. Tím získá motivaci vytrvat a každý den usilovat o samolepky.

Je to mnohem účinnější než několikadenní připomínání, rozčilování a všechno to, o čem moc dobře sami víte už ve chvíli, kdy výčitku vyslovíte, že půjde jedním uchem tam a druhým ven.

JAK VÉST DÍTĚ K ZODPOVĚDNOSTI?

Já nevím jak, já nemám hranice!!!

Vztekem, vzpurností a většinou toho chování, které nám od dítěte přijde jako bojkotující, nervující, nepříjemné a máme chuť vyletět z kůže, pramení z jeho vnitřního volání o pomoc. Nevím, co mám dělat, nevím, jak na to! I když dítěti různě vysvětlujeme nebo přikazujeme, je z toho cítit snad arogance, snad příchuť povinnosti a kdo by něco takového dělal rád a dobrovolně. Nakonec se podvolíme, ale příliš štěstí si u toho neužijeme. Pokud máme dítě opravdu motivovat k zodpovědnosti, pak to musí být zodpovědnost, která jeho samé uspokojuje a naplňuje pocitem pýchy.

1.      Buďte vzorem

Často i rodiče plní své povinnosti s nechutí, i když jsou důvody zřejmé. Únava, přetížení. Zkuste na to myslet, alespoň v přítomnosti dítěte dávat najevo, že to, co děláte, vás uspokojuje. Ano, nechce se mi vysávat, ale udělám to, protože POTOM se odměním horkým čajem a seriálem u televize, třeba. A dítě půjde a udělá si nepříjemný úkol do školy, protože potom se… začte do oblíbené knížky nebo si dá seriál a čaj s vámi.

2.      Jsem tu pro tebe…

Dítě by také vždy mělo vědět, že tu jste pro něj, pokud by na svůj úkol nestačilo. Požádat o pomoc je zcela normální. A nezapomínejte chválit za to, když se něco podaří!

3.      Neberte to celé za něj!

Nejhorším případem je, když vidíte, že se dítě ve svých povinnostech topí, takže je se skřípějícími zuby převezmete za něj. Někdy je to je třeba, ve chvíli, kdy to opravdu přesahuje jeho síly, ale většinou to děláme proto, abychom to už měli z krku. Dobře rozmýšlejte v takovou chvíli a spíše se snažte přijít na to, jak třeba udělat za dítě jen část… nebo ho tou částí posunout o krok vpřed, aby zbytek dokončilo samo.

 A motivační kartičky jsou pak nejlepším způsobem, jak si zachovat přehled o splněném, jak najít smysl v tom, co děláme, jak se lépe zamyslet nad odměnami a jak vidět i nějaký vývoj!

g5b7dbd2ea5414-motivacni-karta-chytra-opicka

Umění herectví: Podpořte touhu se projevit!

Umění herectví: Podpořte touhu se projevit!

Umění herectví: Podpořte touhu se projevit!

Děti většinou nemají větší problém s tím se nějak emocionálně projevit, jsou dobří a přesvědčiví herci. Ovšem s věkem tato schopnost klesá a pokud to vyloženě nemáte v krvi, tak spolu s tíhou dalšího života a všedních dnů, zklamání a bolestí se více uzavíráme do sebe. Řekněme, že když s dítětem prožijete cíleně otevřené dětství, minimálně mu pak v dospělosti pomůžete se občas v takových chvílích nadechnout a najít v sobě zase ten kousek hravého člověka, který si chce hrát, který chce projevit svoje emoce a třeba i potlačované pocity.

Je to jako duševní úklid.

Je to také parádní příprava na veřejnou prezentaci sebe samých, které jsou děti vystaveny už od školky.

Hrajeme si na pohádku…

Kdo má napovídáno a navymýšleno milióny pohádek, ten se ve světě neztratí, víte to? Tu o Červené Karkulce už známe, že? Ale což takhle vymyslet s Karkulkou a vlkem nějakou úplně jinou? Vždyť se jim toho v tom lese mohlo přihodit tolik! Stínové divadlo je úplně ideálním dárkem pro malé děti, jež jsou nabité fantazií až k prasknutí!

Karetní hra se zvuky je to pravé pro malé herce!

Tato hra je pro děti od 4 let, ale zaujme i mladší. Stejně tak bude dobrou legrací i pro starší a pubertální děti. Protože jestli těm jde něco nejvíc, tak to jsou právě legrační zvuky. A tady zažijete mraky legrace. Kartičky zobrazují obrázek zvířátka, které máte napodobit a přidat novou. 

 85e85091094710-dsc08563 (1)

Hrát si na něco posiluje sebevědomí!

Děti milují hry „na něco“, různé role, různé možnosti, ve kterých mohou projevit své hravé já.  Mohou hrát pohádku, mohou hrát sami se sebou, mohou se stylizovat do čehokoliv na světě – protože jsou děti a protože ještě můžou. Později už to bude těžší, ale schopnost si hrát a uvolniti se do světa svých snů a vysněných představ jim pomůže překonat i obtížné situace. A těmi může být třeba jen to, že budou někdy nuceni vystupovat na veřejnosti! Potom bude takováto schopnost být zvyklý na pozornost druhých lidí v roli herce, jako když ji najdou!