Sníh a mráz: Jak si to užít i bez pobytu na horách a ještě se něco naučit
Sníh a mráz nemusí být spojen jenom se sáňkováním, lyžemi nebo koulováním a sněhulákem. Chcete si s dětmi užít pořádně na vlastní kůži to, co nám nabízí jen vzácné zimní období a ještě se něco naučit.
Zabrousíme trošku do světa pokusů, ale bude to stát za to!
Lahev, voda a rozpínavost
Když voda mrzne, rozpíná se. Naplníte-li plastovou lahev vodou, ledu v ní bude víc než vody – a je-li jí hodně, lahev praskne. Vezmete-li skleněnou lahev, lahev praskne, střepy opadají a v ruce vám zůstane jen led vytvarovaný do tvaru lahve.
Voda a cukr, sůl a citronová šťáva
Jaké jsou rozdíly mezi mrznutím vody s obsahem soli (mrzne pomaleji), cukru nebo s kyselou složkou (ocet nebo citronová šťáva, může být i kyselina citronová). Zkuste v noci na mráz dát tři mističky s ochucenými vodami. Tipujte, jaký bude rozdíl mezi jednotlivými ledy?
Chutná přemrzlá voda měkčeji?
Dejte si pitnou vodu zmrznout ven. Poté ji vezměte zpět domů, nechte rozmrznout a vychladit, či jak máte vodu rádi a pak ji ochutnejte. Více zanícení milovníci vody mohou porovnávat, jestli přemrzlá voda skutečně chutná měkčeji než voda přímo natočená z kohoutku.
Kolik vody zbyde ze sněhu?
Je to jako s cukrovou vatou, ale to už asi tušíte. Není nad to si hezky připomenout fakt, že vody ze sněhu je mnohem méně než sněhu samotného. Nacpěte sklenici sněhem a nechte rozpustit. Kolik hmoty ubylo? Změřte si i centimetry na skleničce a třeba si procvičte zlomky.
Voda ve sněhu není čistá?
V roztátém sněhu je spoustu různých nečistot a prach. Zkuste nečistoty řádně prozkoumat.
TIP: Už máte zimy dost, udělejte si čaj a vyberte si nějakou pěknou tvořivou sadu
JDEME DO VĚTŠÍ ZÁBAVY!
Lední ozdoby i krmítka
Vezměte si větší plastové nádoby, lavory a velké misky (hodí se menší: muffinové formy, formičky na cukroví, bábovičky) a naaranžujte do nich různé ozdobičky, květiny, jehličnany, listy, hračky, co vás napadne. Zalijte vodou a nechte zamrznout. Ráno máte krásnou „skleněnou“ ozdobu. Kouzlit můžete i s vodou obarvenou barvivem.
TIP: necháte-li zamrznout semínka a potravu pro ptáčky a zároveň do vody postavíte třeba kovovou tužku (která se dá nahřát a vznikne pak díra pro protažení provázku pro zavěšení), můžete vyrábět i malá ledová krmítka, která budou postupně odtávat.
Ještě jednodušší je dát přímo do vody zamrznout celý provázek, ideálně po délce celé ozdoby, aby ozdoba co nejdéle vydržela. Uděláte-li ozdobičky do tvaru donutů, můžete je až hotové obvázat provázkem.
Zamrzající mýdlová bublina
Jsou-li opravdu silné mrazy, kolem – 10 až - 15 stupňů, lze učinit ještě jeden pokus. Zamrzající mýdlovou bublinu vytvoříte z klasického bublifuku. Jen to chce trpělivost. Bublina bude postupně zamrzat, čím větší mráz bude, tím dříve. Vytvoří krásnou kresbu jako když mráz kreslí na okna.
Barevné ledy
Stejné ozdobičky nebo třeba jen kostičky můžete vyrábět i přidáním potravinářského barviva do vody. Jako formičky se skvěle hodí silikonové formičky nebo formičky na vánoční cukroví. Malé barevné bábovičky nebo muffinky vám pak mohou ozdobit třeba okenní parapet.
Bábovky a svícínky!
Napadne-li dost sněhu, vytáhněte z kuchyně bábovkové formy, pečící formy a nacpěte do nich sníh a vyklápějte jako na písku. Do některých se vejde i svíčka, takže proč neudělat sněhový svícínek.
Karamel ve sněhu!
Uvařte karamel a naběračkou lijte malé kousky do sněhu. Ihned vám vzniknou parádní bonbony a lízátka!
Malování ve sněhu
Proč si neudělat z neškodných barviv a rozprašovacích lahviček barvy, kterými lze tvořit (rosit) do sněhu? Abstraktní umělecké dílo bude na světě!
Teploty v iglú
A když je sněhu dost a máte zahradu: což takhle zkusit iglú. Klidně může být i malinké. Kromě zábavy se stavbou a zabydlováním se můžete vrhnout do pokusu s teploměrem:
- Jaká je teplota venku, jaká uvnitř?
- Jaká je teplota v noci, udrží iglú vyšší teplotu i v noci?
- Jak se zvedne teplota, když v iglú necháte zapálenou čajovou svíčku?
A jak u toho všeho nezmrznout?
Rozhodně se vybavte dobrým oblečením i kosmetikou.