Jak zvládnout vedra s kočárkem? Jde to, ale…
Ve vedru s kočárkem? Jde to, ale…
Zkuste pár dobrých tipů na to, jak co nejlépe zvládnout letní vedra s kočárkem. Platí tu dvě zásady – nepobývejte na přímém slunci déle, než je nezbytně, snad až životně nutné a v každém případě používejte „ochlazovací zásady“. Děti totiž nemají tak dobře vyvinutou termoregulaci a přehřívají se mnohem snáze a rychleji než dospělí.
Čím menší dítě, tím větší riziko. Podobné zásady platí i pro cestování autem, které je snad ještě větším rizikem než kočárek.
Jak poznáme, že se dítě přehřívá?
Důležité je vědět, že situace se může zvrtnout téměř z minuty na minutu. Termoregulační mechanismy jsou ještě slabé, a tak se celkem spokojené dítě dokáže změnit v přehřáté v malé chvilce.
Nejprve je dítě neklidné: A to je chvíle, kdy okamžitá reakce zachrání vás i dítě. S neklidným dítětem v teplém prostředí co nejdříve vyhledejte chladnější kout, dejte dítěti napít a vraťte se do nejrychleji domů nebo cestu co nejvíce urychlete.
Zvracení, nevolnost, teplota: To jsou už příznaky přehřátí a úpalu. Rychlý tep, zčervenalá pokožka, suchá kůže. U úžehu, který přichází při pobytu na slunci, je naopak zase dítě lepkavě zpocené, protivné, zvracející, unavené a slabé. To jsou všechno život ohrožující stavy, takže se v takové situaci okamžitě snažte dítě dostat na chladnější místo, ochladit třeba přiložením chladné namočené plenky, nahradit tekutiny dehydratovanému organismu, pomáhá i ponoření do vlažné vody. V případě nouze vyhledejte lékařskou pomoc.
Takže už víme, že neklidné dítě, zpocené a zčervenalé do kočárku nepatří – a také v autě je to velké riziko. Jak se tedy vyhnout podobným letním lapáliím?
Neoblékejte dítě přespříliš!
Platí pravidlo, že dítě by mělo mít jen o jednu vrstvu oblečení navíc než maminka. V tropických teplotách nemusí platit ani toto pravidlo a věřte, že dítě snáze nastydne zpocené v tričku s dlouhým rukávem ve stínu než nahé v plence. Proti slunci dostatečně ochrání clony v kočárku. Zásadou je také bavlněná čepička, která ochrání hlavu a obličej.
Ať je v kočárku co nejlépe!
A sebrali jsme pro vás několik tipů, jak co nejpohodlněji zachovat v kočárku co nejnižší teplotu. A nechat ho si hrát! Třeba soustředěně okusovat dřevěné kousátka z ekologického dřeva, protože první zoubky tolik trápí.
Místo bavlněné pleny textilní clona
Textilní plena je nejjednodušší a je také velmi účinná, pokud si dobře zajistíte její uchycení. V obchodech ale seženete ještě textilní clony, které zajišťují dle výrobce i ochranu proti UV záření. Upíná se na boudičku a na rukojeť, je s ní mnohem lepší manipulace než s textilní plenou, a využijete ji také do autosedaček. Prodávají se také naimpregnované šusťákové clony, které vás ochrání nejen proti slunci, ale i proti dešti.
TIP: Snooze Shade je dokonalá vychytávka, jež má dokonalejší materiál a promyšlenější upínání. Poskytuje dokonalé šero a stín, zachycuje téměř všechno UV záření. Tvoří přítmí, které využijete i při chladnějších dnech ve snaze dítě uspat venku, protože mu nezáří obloha do očí.
Náhradní stříška se hodí i v autě
Zdvojená stříška na kočárek je také skvělým řešením, které využijete podle rozměru i jako nástavbu na stříšku autosedačky. Upínají se dle pokynů výrobce a skvěle vám zastíní prostor, na který původní stříška kočárku nedosahuje.
Slunečník je stará dobrá klasika
Variabilní, snadné, a často součástí celé kočárkové sady. Slunečník musíte v průběhu cesty upravovat tak, aby chránil dítě, ale na druhou stranu, je to asi nejjednodušší a nejvariabilnější řešení pro chvíle, kdy chcete zachovat kočárek vzdušný a zároveň ho zastínit.
A hlavně: Co nejčastěji děťátko vyndávejte z kočárku, nechte ho provětrat, později proběhnout – a omezte pasivní čas v kočárku na nejnutnější minimum. Vždyť léto je o zábavě!
TIP: Zlepšit miminku náladu můžete i našimi hračkami: Zavěste mu na kočárek Veverku, která vydává příjemný zvuk deště
Tak mějte co nejkrásnější léto!