Jak se zbavit dudlíku?
Jednoho dne to prostě přijít musí. Dítě už je tak trochu nalomené, že je ochotné se s dudlíkem rozloučit. Je mu víc než jeden rok a už bez něj vydrží i delší dobu. Ideální doba pro odnaučování. Jakou sérii tipů a triků použít, aby to pro dítě nebylo trauma, ale naopak – krok do dospěláckého světa! Možná jeden z prvních!
V každém případě si ale uvědomte, že sací reflex je jedním ze základních a že dítěti opravdu berete něco, co v našem pojetí světa může být třeba jako potřeba pít, potřeba se najít. Jedna ze základních potřeb, ovšem tento reflex časem slábne. Takže je vhodné vyčkat období, kdy začíná slábnout přirozeně.
Nechte dudlíky zmizet, zůstane jenom jeden…
Postupně nechte zmizet dudlíky, které jsou nadbytečné. Někdy mají maminky více dudlíků v domácnosti, to dítě svádí k tomu, aby ho používalo nadbytečně nebo ze zvyku. Postupně nechte tyto nadbytečné kusy „ztratit“ a nechte jen jeden, který si dítě bude muset v rámci svých možností „hlídat“. Lépe si pak samo uvědomí, kdy dudlík opravdu potřebuje a kdy je to jenom zvyk.
Ztracen? Nový nebude… a když, tak menší
Podobnou metodu používejte, když se dudlík ztratí. Prostě nový nebude. Pomalu si tak vaše ratolest uvědomí, že je čas dudlíkové období opustit. Dobrou metodou je také dokoupení menšího dudlíku. Pro odvyknutí jsou nejhorší větší velikosti dudlíků (velikost nad 18 měsíců), protože jsou prostě „na míru“. Zkuste tedy použít menší, dítěti nebude tolik pohodlný a brzy ho omrzí.
Rituální darování
Což třeba vyměnit dudlík za něco dobrého s čertem na Mikuláše? Nebo dudlík darovat stromečku, v lese zvířátkům nebo zoubkové víle? Ve fantazii si můžete vykonstruovat cokoliv, co bude odpovídat mentalitě vašeho dítěte. Rituální výměna dělá divy. Dítě se pro něco takového ale musí s vaší podporou rozhodnout samo. Potom na sebe bude náležitě pyšné, protože postoupilo o úroveň výš a je „větší“. Za darovaný dudlík nezapomeňte na nějakou odměnu – plyšáčka, hračku nebo splněné přání.
A hlavně nezapomeňte za každý úspěch, byť třeba jen dočasný, dítě pochválit. V době odnaučování dudlíku dítko více mazlete, více se mu věnujte, potřebuje útěchu, kterou mu poskytoval dudlík a kterou vlastně i dudlíkem hledalo ve vás. Teď má konečně to, co potřebuje. Žádné gumové a silikonové náhražky, ale vás!
Propíchnout dudlík
Maminky také používají trošku podlou metodu. Sací část propíchnou jehlou, takže zmizí vzduchový tlak a polštář, který je tak příjemný pro dudlání. Sání už není tak příjemné a dítě pak může samo od sebe dudlík zahodit. Protože už nefunguje!
Kdy ještě NE:
Kdy ještě ne: nevhodný čas je při následujících situacích. Tehdy může být odnaučování stresující a dítě si místo dudlíku začne cucat palec, což je ještě horší varianta, která se velmi těžko odnaučuje.
- Dítě je ve stresové situaci (třeba narození sourozence, zátěžová situace v rodině)
- Je těsně po nemoci a dudlík ještě používá jako uklidňující prostředek
- Pokud stále chvíle, kdy mu ho vezmete, vyvolává hysterické záchvaty.
V těchto případech ještě se zbavováním se dudlíku chvíli počkejte… Vyzkoušet můžete třeba:
LOUČENÍ NA ETAPY
Je to podle maminek jednodušší. Nejprve se dohodneme, že dudlíček jenom v pokojíčku, jenom při spinkání, potom jenom na noc a potom… potom ho můžeme někomu darovat, protože už ho vlastně vůbec nepotřebujeme?
Takže, milé maminky, pevné nervy přejeme nejen vám, ale i vašim dětem.
TIP: A co za odměnu koupit dřevěné kostky? U nich nevadí, když je dítko ještě čas od času strčí do pusy, protože však víte, zvyk je zvyk. Ale brzy odvykne, protože hranatá kostka není tak příjemná jako dudlík.
Povedlo se Vám? Dejte nám vědět, jak loučení s dudlíkem probíhalo u Vás.