15% sleva na všechny nezlevněné produkty. Použijte kód BLACK15

Hraní si s rovnováhou - 2 tipy od Chytré opičky

Žabky i velryby aneb hraní s rovnováhou

Rovnováha patří k jednomu ze smyslů a dovedností, které s dětmi nacvičujeme už od útlého věku. Možná si to ani neuvědomujete, ale rovnováhu si děťátko zkouší udržovat už v bříšku maminky. Neustálý pohyb, výkyvy – dalo by se říci, že po narození je na udržování rovnováhy skvěle připraveno. Do začátku určitě. Ale ona ta zemská gravitace také působí mnohonásobně víc než v bezpečí a teplíčku plodové vody u maminky. A tak pro lidského tvora začíná narozením doživotní boj s rovnováhou. A také získávání sebedůvěry, koordinace a také logického myšlení.

A možná jste si už také všimli, že nejvíce se člověk soustředí, když se zaobírá něčím, co vyžaduje pozornost a rovnováhu.

Provází nás každý den!

Už od miminka se pro člověka každý den svádí boj s zemskou přitažlivostí. Závisí na ní vývoj našich svalů. Trpělivě a úporně se dítě snaží dosáhnout na něco, na co ještě včera nedosáhlo a povede se mu to třeba právě dnes. Nebo zítra. Ale pozítří už určitě. Tělo, které žije v rovnovážném stavu většinou nemívá zdravotní problémy související s pohybovým aparátem, zády a páteří. 

My dospělí to víme, pokud rovnováhu přestanete používat, začne ochabovat. Začne se nám hroutit svalstvo, ochabovat, hroutit páteř, měnit chůze. A proto tu máme různé cvičení, jógu, balanční desky, cviky se stojem na jedné noze a nejrůznější typy balančních cvičení, rehabilitací a posilování.

No jen se zkuste na něco takového s dětmi postavit, možná ta rovnováha získaná v dětství už je dávno pryč. Naše tělo ale rovnováhu miluje a potřebuje pro zdárné fungování!

Vnitřní rovnováhu a rovnováhu svého těla už známe, i když na ni často zapomínáme, ale jak přesně rovnováha funguje. Nejlépe to dítě naučíme skrze vnější pohled na ni. Hračky založené na rovnováze jsou různé, od společenských her nebo domina, až po různé didaktické hračky s tímto zaměřením.

Rovnováha na doma a na stůl

Chytrá opička nabízí hračky přímo zaměřené na pěstování smyslu pro rovnováhu pro děti. Mají jednu velkou výhodu. Vidíte z vnějšího pohledu, jak rovnováha funguje. Můžete si ji představit. A tím lépe ji potom dítě pochopí, když po něm třeba budete chtít takový jednoduchý úkon jako je stoj na jedné noze. Nebo jízda na kolečkových bruslích.

Tady jsou:

Velrybí hraní s maminčinými zády

Navíc můžete tuto hru použít i jako společenskou hru. Navršte na velryby malá velrybátka tak, aby nespadla, nijak se nepřekotila a vůbec – aby mámě nepoškodila záda. To je pěkně těžký oříšek. Okouzlující rybičky jsou k zamilování a tady jsme si naprosto jisti, že si podmaní i rodiče. S rybičkami a velrybou nemusíte hrát jen tuhle hru, ale můžete si jich vymyslet i spoustu dalších. Ale ta s rovnováhou je nejzábavnější. Kdo tedy bude ten, kdo strhne mamince záda?

Hra zde: KLIK

 Lekníny a zelené žabky

Je těžké určit, jestli jsou roztomilejší velrybky, nebo tyhle žabky. V leknínových žabkách máme hrací plochu ve tvaru rybníku, kde žijí malé leknínové žabky. Vaším úkolem bude správně na podložku rozmístit leknínové listy, aby na ně žabičky mohly pohodlně naskočit. Podaří se to? Žabky nesmí spadnout a nesmí se zřítit ani leknín! Bude to těžké a jemná motorika dostane pěkně zabrat!

Hra zde: KLIK