Zápis do školy – jak pomoci předškolákovi s čísly?

V rámci předškolního vzdělávání se zaměřte zejména na zrakové a sluchové vnímání, orientaci v prostoru a čase, pohyb a jemnou a hrubou motoriku. Rozvoj v těchto oblastech významně ovlivňuje chápání a osvojení předmatematických a matematických dovedností. Dítě je pak schopné vnímat a porovnávat různá množství nebo délky, třídit nebo kombinovat množiny a také si upevnit geometrické představy. Zásobte se pracovními listy, dětskými časopisy a sešity. Hodit se budou i různé hry, čisté bílé a barevné papíry, nůžky, lepidlo, pastelky a modelína. Zdánlivě nesouvisející aktivity totiž nenápadně, ale velmi účinně rozvíjejí schopnosti potřebné k pochopení čísel.

 Uspořádání

Na začátek použijte pracovní listy, které procvičují uspořádání prvků podle velikosti i podle dalších kritérií – třeba podle množství, délky, výšky, šířky apod. Kombinujte úkol i s rozpoznáváním geometrických tvarů (kruh, čtverec, trojúhelník a obdélník). Přidejte tvarování z modelíny a lepení obrázku z geometrických výstřižků na papír.

 Za nás můžeme doporučit soubor karet s mazací fixou, které jsou zaměřené na děti předškolního věku.

m6244981a9dc96-cisla-pro-predskolaky

Porozumění výroku

Pro správné pochopení zadání je důležité soustředění a paměť. Zahrajte si hru na tichou poštu nebo na ozvěnu, čtěte pohádky před spaním. Napište popletený dopis nebo namalujte obrázek plný nesmyslů a hned uvidíte, jakou má dítě tendenci výrazy a obrázky rovnou opravovat.

 

Přiřazování, spojování, třídění

Přiřazování a spojování tvarů, barev a velikostí procvičujte hraním pexesa, domina nebo různými pracovními listy. Přiřazujte i konkrétní čísla s počtem prvků – budou stačit jednoduché číselné kartičky a předměty nebo suché potraviny, které máte doma. Rozdělte na hromádku třeba cizrnu, hrách, rajčata, kolečka okurek i něco sladkého za odměnu. Také třídění podle různých kritérií bude pro dítě zábava, když mu předložíte třeba hezké obrázky zvířátek, která žijí ve vodě a na souši, nebo na farmě a v lese.

 Tady můžeme doporučit obří domino, které má z jedné strany zvířátka a z druhé strany počty

q6244995c40b64-domino-cisla

Chápání celku

Aby dítě správně chápalo celek a jeho rozdělování, skládejte puzzle, čínské tangramy, lego a všechny možné stavebnice. Na trhu je jich spousta, bonusem můžou být magnetické stavebnice a také kuličkodráhy, sestavené tak, aby kulička opravdu dojela do cíle. Lego, kostky i tangram nechte dítě skládat buď ve volné hře, nebo mu předložte šablony. Využijte i naši chytrou omalovánku, kde má každé číslo svou barvu a dítěti teprve po správném vybarvení odhalí obrázek opičky.

Pro předškoláky máme velký výběr puzzle.

 j62449a107051b-puzzle-farma

Labyrint

Labyrinty mívají velký úspěch. Je sice snadné v nich udělat chybu, ale právě ta dítěti ukáže novou cestu. Vysvětlete mu, že není potřeba spěchat, ale naopak s chybou pracovat, soustředit se a mít trpělivost. Upozorněte ho také na to, aby vedlo čáru co nejplynuleji. Grafomotorické dovednosti jsou důležité jak pro psaní a počítání, tak pro čtení. A o tom zase v příštím článku.