15% sleva na všechny nezlevněné produkty. Použijte kód BLACK15

Miminko

Návod jak vyrobit miminku kolotoč nad postýlku.

Návod jak vyrobit miminku kolotoč nad postýlku.

Na kolotoč budete potřebovat:

  • Dřevěný kruh
  • Plstící jehlu
  • Surovou vlnu různé barevnosti(např. krémovou, šedou, hnědou, pudrovou)
  • Dřevěné korálky
  • Provázek
  • Nůžky

(dřevěný kruh, plstící jehlu a surovou vlnu koupíte v galanteriích či na www.stoklasa.cz)

 Postup:

  1. Připravte si jeden malý kus smetanové surové vlny
  2. Plstící jehlou vytvarujte vlnu do tvaru mráčku
  3. Stejným způsobem vytvarujte měsíc z tmavé vlny
  4. Připravte si slabou vrstvu světlé vlny a propíchejte ji jehlou tak, aby to na měsíci vytvořilo mramorový vzhled
  5. Hvězdičky nejlépe vyrobíte pomocí formičky na cukroví
  6. Nejdříve vlnu propíchejte jehlou přímo ve formičce, poté ji vyndejte a dotvarujte její špičky
  7. Pak už stačí vše navléct na provázek. Já jsem dala doprostřed měsíc a okolo na 4 provázky zavěsila mráčky, hvězdičky a dřevěné korálky

 @millefeuilles.de.baru

 

e3be2bde6a679b9dcc98f221a301ad24-img-1047421a95db4f2a5770b30a459453fab-img-4

c1b021cef731d1338064828b44de9840-img-56d736d68e39bf187e6d12f2653693400-img-3

7df6e5c1e2ef7e12e2e1bf5d995f7605-img-66adc4886f3cd69930b6e32c125e80a03-dsc-7

SPRÁVNÁ TERMOSKA: Co musí splňovat?

Čas pro termosky! Je tu studený čas mrazivých rán, nečasu a chuti se nechat ve škole zahřát čajem od maminky. To se dá snadno zařídit s termoskou a my vám dneska poradíme, jaké termosky jsou pro takový účel nejlepší. 

Samozřejmě je skvěle využijí i maminky na cestách, mít takovou hřejivou termosku v záloze při zimních procházkách, to se člověku hned chce ven!

Co má splňovat správná termoska pro děti?

Dlouhá výdrž!

Aby termoska byla super, splňovala svůj účel a brali jste ji rádi do ruky v létě i v zimě, tak potřebuje mít výdrž! Alespoň 10 hodin. To naše termoska hraje splňuje! Už jen proto, že má dvoustěnnou konstrukci s vakuem z premiové nerezové oceli.

Dobré těsnění!

Nic nenaštve víc, než termoska, která protéká. Co si budeme povídat, někdy se to stává. Takže u termosek pro děti si výrobci dávají veliký pozor a důmyslná vodotěsná uzavírátka jsou samozřejmostí. To naše termoska také stoprocentně splňuje.

Neklouzavý povrch

To zdaleka nesplňuje každá a různé pogumované a na dotek sametové povrchy jsou obrovskou výhodou, neboť termoska nesklouzne z dlaní. A také je na dotek mnohem příjemnější, doslova je k pomazlení než lesklá hladká termoska pro dospělé.  Matný, neklouzavý povrch naše termoska také má!

Více úrovní průtoku

Pro menší i větší děti! Aneb, aby termoska vydržela co nejdéle. Počítáme s tím, že opravdu k zamilování hodná termoska s vámi může růst. Vydrží roky!

Dobře se myje!

A to je důležité pro všechny lahvičky, které se používají vícekrát. Termoska je dobře koncipovaná, široká tak, že se velmi pohodlně vymývá a vysychá. Žádné riziko úzkých míst, kde při vysychání může vznikat plíseň…

A poslední důležitá věc. ODOLNOST PROTI NÁRAZŮM, ta musí být. A dokonalá. Což naše termoska splňuje, takže přežije desítky pádů na zem. Možná i stovky, to záleží na tom, jak dlouho ji budete milovat. Snad pro její funkčnost, snad pro její křehké pastelové barvy?

Jak si hrát s miminkem?

Jak si hrát s miminkem?

95c124dd4b42f7-child-2916844-1280

Maminky se nás často ptají, jak zabavit malé miminko? Jde to! Líbí se mu barvičky, hudba a doteky. A hlavně pocit bezpečí. Větší děti už se postupně otevírají světu a tedy i hračkám. To jsou hlavní kritéria pro výběr aktivit pro ty úplně nejmenší. Mějte však s miminkem trpělivost v prvních šesti týdnech. V tu dobu jsou všechny hračky ještě pouhou dekorací, protože tu neúžasnější hračku má miminko na dosah pořád. Je to jeho maminka.

Věk 0-3 měsíce: Maminka, jenom maminka!

95c1251b999fe7-baby-743247-1280-1

Její vůně, její hlas, její teplo a její ňadra, jež mu dávají potravu. Pouhý oční kontakt, mluvení a mazlení se s ním, je pro dítě v tuto první dobu po narození tím nejpřirozenějším stimulem. S přibývajícími týdny, jak se mu zlepšuje zrak, ho zaujmou samozřejmě takové věci jako je hrazdička, hračky v jeho blízkosti, ale ještě je příliš neobratné, než aby si s nimi dokázalo samo hrát. Ale zato vaše ruka, prsty, vlasy, brýle, váš řetízek na krku: to jsou nejúžasnější věci, které může do svých ručiček vzít a fascinovaně si je prohlížet.

V tuto chvíli postačí, když bude mít bezpečné místo, odpočinek a spánek, bezpečnou maminčinu náruč a k dispozici její hlas a něžnou ruku.

Věk 3-6 měsíců: Už vidím a cílím

65c1250000b425-miminko

V tuto dobu je miminko již schopno cíleně zaměřit svou pozornost i oční kontakt na hračky ve svém okolí. Záhy pochopí, že když natáhne ruku, k něčemu se dostane a ono je to velice zajímavé! Hrazdičky a hrací deky jsou pro tuto dobu ideální. Ovšem sále platí, že dítě potřebuje plnou podporu svých rodičů, nevydrží v bdělé pozornosti moc dlouho a záhy se unaví, nebo se začne nudit. Už je to také doba, kdy si dítě zajíždí nějaký režim a je schopno alespoň v náznacích rozlišovat začátek dne, konec dne a čas na spaní.

Děti také milují nošení po bytě a ukazování věcí. Tu a tam si na něco sáhnou, pozor, už ale také strčí do pusinky...to by, kdyby záleželo na miminku, byla jeho nejoblíbenější náplň dne. S tím, jak se děti blíží prvnímu půlroku, začínají mít zájem o své okolí víc a víc. Milují zvuky, a tak dítěti uděláte radost měkkými zvukovými hračkami. Také chrastítkadřevěné elastické kroužky jsou v tomto věku tou nejlepší volbou. Ukazujte dětem, mluvte na ně. Vysvětlujte a ukazujte souvislosti.

Věk 6-12 měsíců: Ono to funguje!

Skvělé jsou hračky do vany! Lodičky, zvířátka nebo i obyčejné mističky, kterými si lze přelévat vodu sem a tam. No jen to zkuste miminku jednou ukázat. Rozhodně se v tuto dobu už bude snažit nejen vodu cíleně vylít, ale také soustředěně nabrat.

Jinak si už spolu můžete začít skládat první kostky, kostkovou věž z kostek z pevného kartonu a schovat dovnitř zvířátko, první maličké farmy složené z velkých kusů. A proč nakonec neudělat farmu i z plyšáků? Stačí k tomu papírová krabice a třeba několik zvířátek nebo chrastítek! Rázem dostanou nový glanc, protože se začnou schovávat do krabic, "chodit domů" a opět vybíhat ven? Mamko, jak ty to jenom děláš! Ve tvých rukou farma žije!

Jak se bude věk blížit jednomu roku, objeví dítě i radost z boření. To je schopnost, která způsobí hodně radosti a chuti ji opakovat ve chvíli, kdy ji v sobě dítě objeví. Dopřejte mu ji s různými skládačkami a kostkami a počítejte s tím, že u toho bude hodně rachotu a smíchu.

Velmi oblíbené jsou také zvukové dřevěné kostky, každá vydává jiný zvuk, dají se na sebe stavět a můžete je pořídit v motivu farmy, safari či mořského světa.

Malé děti také milují, když jim hrajete na hudební nástroje, takové rumba koule jsou úplně ideální.

Důležitý večerní rituál před spaním aneb: Jak pomoci miminku usnout?

Důležitý večerní rituál před spaním aneb: Jak pomoci miminku usnout?

Představte si, že se sotva vylíhnete z bříška, ve kterém bylo teplo, hebko a bezpečno. A nebyla tam noc ani den, všechno bylo až na pár drobností veskrze stejné. Sice se tu rušnější období s maminkou střídalo s klidným, ale kdo by si to pamatoval.

A navíc, přijít na svět je moc velký šok. Zima, světlo, hlasy, vůně, vjemů je tolik, že je jen těžko se s nimi vypořádat. Nějakou dobu to trvá. Den a noc je úplně v pozadí zájmu malého miminka – a často i batolete, kde už ale může být na vině domácí nepohody nerespektování denního režimu, neunavené, nebo naopak, příliš přetažené dítě, které nechce spát.

j5c1f71be13108-hali-2

My se dnes podíváme na pár tipů, jak udělat dětem spinkání příjemnější a jak jim navodit příjemnou atmosféru přes usnutím. Ta je totiž rozhodující.

Malé miminko ji ještě tolik nevnímá a než si najde svůj režim, může to řadu měsíců trvat, ale u batolátek a starších dětí, které sabotují večerku, byste uspět mohli o poznání lépe.

Večer má řád

Večery by měly mít svůj vlastní řád, který je dobré pokud možno nenarušovat. Dítě před spaním by mělo být najedené a spokojené. Součástí rituálu je také koupel a i když se nedoporučuje koupat citlivá miminka každý den, alespoň v koupelně pobuďte a děťátko převlékněte. Koupací rituál z hlediska psychicky dítěte působí více u starších dětí, protože teplá voda uvolní a unaví. Uložení do postýlky je pak čistě vaší záležitostí. Můžete poslouchat audiopohádku, příjemnou hudbu pro miminka, můžete si číst, ukazovat obrázky, vymýšlet příběhy nebo si zpívat, můžete COKOLIV. Ale měl by to být čas strávený v tlumeném světle, maximálně s lampičkou a nikdo by vás neměl rušit.

Ani tatínek.

TIP: Ostatně, když si v pokojíčku uděláte JEDNOROŽČÍ království, tak do něj se smí vstupovat jen velmi zlehka.

 

A ještě jeden tip pro maminky miminek. Je potřeba dudlíček? Pak prosím, tady je jich celá nabídka i s klipy na dudlík, které vám usnadní noční hledání. Aby těch rušivých vlivů bylo co nejméně.

x5c1f77c086e28-a-stjernfelt

Řád nemusí být ve stejný čas, ale měl by být stejný

Důležité je vědět, že tento řád a dennodenní rituál nemusí být vždy ve stejnou hodinu a minutu, ale důležité pro jeho fungování je pořadí a nálada v domácnosti. Stmívá se, zhasíná, zklidňuje se běh dne. A pokud po usnutí dětí máte ještě aktivní další směnu v domácnosti, pracovní povinnosti nebo cokoliv jiného, děti se spánkovými problémy by tímto vůbec neměly být dotčeny, protože z vás také vycítí tu „nutnost usnout a zbavit se jich, protože vy potřebujete spěchat“. Je to těžké, ještě těžší je možná v tu usínací chvíli s dětmi neusnout také.

Ale čím zažitější budou rituály, tím více budou fungovat i ve chvíli, kdy z některé jeho části sejdete. Protože to se prostě někdy stane...

Proč pořídit termosky od Herobility?

Proč pořídit termosky od Herobility?

l5bb5bfd54b831-karolillly-1

Termoska má v našich životech zvláštní postavení. Očekáváme od ní víc. Víc hřejivého, víc chladivého – něco domáckého, něco pohodového, dotek pohody, kterou si přinášíme z domova. 

No řekněte, není to pravda? Když se na chvilku úplně odkloníme od ryze praktických hledisek, je termoska vnímaná jako něco, co je hodno zamilování. Spojujeme si ji většinou jen s příjemnými pocity a kdekoliv ji vezmeme do ruky, očekáváme doušek domova.

A tahle naše je přímo sladká! Už jen ty barvičky, posuďte sami TERMOSKY HEROBILITY jsou slaďounké jak med, v nádherných pastelových barvách.

Výhoda první: Záruka 10 hodin

Je až neuvěřitelné, ale dokonalá termoregulační výplň garantuje až 10 hodin citelně zachovanou teplotu, jakou do termosku vkládáte. Horký čaj, studená voda – vždy přijde k chuti něco jiného. A něco jiného maminky na cestách se svými dětmi potřebují. Co je však shodné – je vždy dobré, když je termoska skutečně spolehlivá, protože pak můžete správně ohřátou vodu uchovávat třeba pro noční přípravu kojeneckého mléka.

Deset hodin je opravdu bohaté rozpětí.

Výhoda druhá: Dětem se z ní dobře pije

Když už dítě pije samo, můžete využít termosku i k samostatnému pití pro děti. Jsou tu dvě úrovně průtoku, takže termoska bude růst s vámi. Věřte, že vám i dlouho vydrží, protože je z kvalitního nerezu, odolná vůči nárazům, a hlavně…

Výhoda třetí: Snadno se vymývá

Noční můra se nekoná. Žádné úzké části, špatné vymývání. Jednoduchý tvar, ideální velikost pro pohodlné mytí a drobné části vytvarovány tak, že budou umyty raz dva.

Dá se říci, že tady nenacházíme lepších slov než jen – dokonalá A SLADKÁ termoska.

Tak kterou?

V barvě RŮŽOVÝCH JAHŮDEK S MLÉKEM, ČISTÉ MLÉKO NEBO BORŮVKOVÁ SE SMETANOU?

452acbf25b673360bec3c0ae904e582e-herotermos-instagram-4

s5bb5bff86fb82-ptcazandra

 65bb5bfe748a68-savina-maria

f8e0c8df78759e37a62e3a4bb646be58-sadaf-oh

 

 

Netekoucí hrneček musí být skutečně HRDINA!

Netekoucí hrneček musí být skutečně HRDINA!

Pořádný netekoucí hrneček musí mít buclatý tvar, pevné nohy, ocásek a pořádné uši! Tak přesně tuhle vizi si vzali do hlavy výrobci našich pořádně namachranových netekoucích hrnečků pro děti. Nejenže netečou, ale ještě si dají pořádně záležet na tom, aby se jen tak neskáceli samou slabostí na stůl. Nebo ještě hůř, na zem...

s5b9a66c0e5df7-hrnecek

Mají svaly, mají tvar, mají pořádný kus síly!

A jsou tak roztomilé, až z nich nespustíte oči a děti si je zamilují. A tady je máte v plné kráse: Hrnečky HeroSippy – Herobility. Jeden skutečný hrdina vedle druhého!

Samozřejmostí je zdravotní nezávadnost, čistý silikon a plast bez ftalátů a celá řada doplňků, která vás bude bavit a umožní poskládat si hrnečky tak, jak se vám to bude líbit.

Proč je netekoucí hrneček lepší?

Tak první důvod se hned nabízí. Pro maminku, protože s prvními pokusy o pití nápojů nutně přichází i kousek nešikovnosti a zkuste si spočítat, kolikrát se někde něco vylije. A především na cestách oceníte, když i překocený hrneček v tašce nepustí nic z toho, co v něm je. A na stole se o vyšší stabilitu postarají nožičky a ocásek!

A druhý důvod souvisí s tím prvním...

Děti se z těchto typů hrnečků většinou učí pít. První pokusy s mlékem, čajem, vodou a ovocnými šťávami jsou pro ně nezapomenutelné a čím zajímavější to pro ně bude, tím lépe. Buclatý hrníček pak připomíná maminčino ňadro – ooo, ani nevíte, jak tohle kojící maminky ocení a že někdy je skutečně problém to, že hrneček má jiný tvar! A nekojeným dětem připomíná lahvičku. A čím buclatější, tím pro ty malé ručičky šikovnější.

A do pusinky je savička měkká, takže je konec tvrdým plastům! Mňam – s tímhle půjde učení jedna radost.

TIP: S dokoupenými zásobníky k hrnečkům si můžete dovolit na cesty s sebou zabalit kaše, další čajíčky, mléko a téměř cokoliv! Zásobníčky vypadají skvěle. 

A ještě pár malých tipů na sladké nápoje do hrnečku:

Ze sušených jablíček: Křížaly nebo sušené slupky domácích jablíček povařte deset minut ve vodě a nechte vychladnout.

Podzimní směs: Šťáva z mrkve společně s pár kapkami šťávy ze sladké červené řepy zachutná malým i velkým.

Heřmánek s medem: Tak tuhle jemno kombinaci děti milují!

Pomerančová: Troška pomerančové šťávy ve vodě bude dětem také chutnat.

aa13d0aee0d0495ab7073a30b7d84766-netekouci-hrnecek-2

 

4 PŘÍČINY tříměsíční koliky u miminek

4 PŘÍČINY tříměsíční koliky u miminek

45b87c7b9336dd-baby-2387661-1280

Nikdo moc nepočítá, že se po porodu vyspí, ale peklo „tříměsíčních kolik“ dokáže ze života miminka i maminky peklo opravdu udělat. Podíváme se na nejčastější důvody jejich vzniku a jak si dát pozor a miminku v jeho období zrání trávicího ústrojí zbytečně nepřitěžovat.

Ale dobrá zpráva hned na začátek. Jak už jejich název napovídá, ve třech měsících věku většinou problémy mizí, protože děťátko už má silnější břišní svaly a odolnější trávení. Už si víc poradí samo. Do té doby se obrňme trpělivostí, citlivostí, důvtipem a energií.

Tyto koliky se vyznačují náhlým nástupem, křikem, svíjením miminka a náhlým koncem. Trvají v řádu desítek minut i hodin a nejčastěji přichází s večerní nebo noční dobou.

Spolykaný vzduch

Nevyhneme se tomu jak u kojení, tak i u lahvičkového krmení. Stane se, že dítě hltavě spolyká s mlékem i vzduch a co neodříhne, dělá neplechu v žaludku a ve střevech. Prevencí je důkladné odříhnutí, ale i to nemusí někdy stačit. Maminky pak sází na jemné kapičky proti nadýmání, případně hodně pomoci může u lahvičkového krmení přímo ANTIKOLIKOVÁ LAHEV. Bílá, krásná, něžná - ale vybírat si můžete i z jiných barviček.

Má nejen odvzdušňovací ventil, ale také spoustu dalších vychytávek pro snadnější přípravu mléka, třeba mixážní sítko, které přímo v lahvičce zajistí, že v mléku nezůstanou vůbec žádné hrudky.

Alergie na… (kravské mléko, lepek)

To jsou dva nejčastější alergeny, na které kojené děti reagují bolestmi bříška v prvních týdnech po narození. Jestliže nejde o spolykaný vzduch, nadýmavou potravinu, zvažte na nějakou dobu vyřadit zkusmo z jídelníčku kravské mléko nebo lepek. Někdy stačí i jen troška smetany v zahuštěném špenátu k večeři pro maminku a je problém na světě.

Reflux miminka

Někdy je příčinou reflux, nezralý trávicí systém, který ale postupně dozraje a stav se normalizuje. Pozornost tomuto problému můžete věnovat, pokud je dítě předčasně narozené, nebo příliš trpí na ublinkávání. Ale jak se bude zlepšovat reflux, zmírní se i tato kolika.

Neklid v rodině

Stres působí jako silný spouštěč, ačkoliv si to rodiče nemusí uvědomovat. Miminku tedy hodně pomůže klidná maminka, pravidelný řád a pocit bezpečí.

Vždyť už jen fakt, že mezi recepty na zvládnutí tohoto těžkého období je zavinutí, teplé obklady na bříško, přítomnost maminky a pohupování na  míči, je známkou, že děťátko tak moc chce být v těsném kontaktu s nejmilovanější osobou. Co pomáhá vašemu miminku nejvíce?

Jak si hrát s miminkem?

Jak si hrát s miminkem?

95c124dd4b42f7-child-2916844-1280

Maminky se nás často ptají, jak zabavit malé miminko? Jde to! Líbí se mu barvičky, hudba a doteky. A hlavně pocit bezpečí. Větší děti už se postupně otevírají světu a tedy i hračkám. To jsou hlavní kritéria pro výběr aktivit pro ty úplně nejmenší. Mějte však s miminkem trpělivost v prvních šesti týdnech. V tu dobu jsou všechny hračky ještě pouhou dekorací, protože tu neúžasnější hračku má miminko na dosah pořád. Je to jeho maminka.

Věk 0-3 měsíce: Maminka, jenom maminka!

95c1251b999fe7-baby-743247-1280-1

Její vůně, její hlas, její teplo a její ňadra, jež mu dávají potravu. Pouhý oční kontakt, mluvení a mazlení se s ním, je pro dítě v tuto první dobu po narození tím nejpřirozenějším stimulem. S přibývajícími týdny, jak se mu zlepšuje zrak, ho zaujmou samozřejmě takové věci jako je hrazdička, hračky v jeho blízkosti, ale ještě je příliš neobratné, než aby si s nimi dokázalo samo hrát. Ale zato vaše ruka, prsty, vlasy, brýle, váš řetízek na krku: to jsou nejúžasnější věci, které může do svých ručiček vzít a fascinovaně si je prohlížet.

V tuto chvíli postačí, když bude mít bezpečné místo, odpočinek a spánek, bezpečnou maminčinu náruč a k dispozici její hlas a něžnou ruku.

Věk 3-6 měsíců: Už vidím a cílím

65c1250000b425-miminko

V tuto dobu je miminko již schopno cíleně zaměřit svou pozornost i oční kontakt na hračky ve svém okolí. Záhy pochopí, že když natáhne ruku, k něčemu se dostane a ono je to velice zajímavé! Hrazdičky a hrací deky jsou pro tuto dobu ideální. Ovšem sále platí, že dítě potřebuje plnou podporu svých rodičů, nevydrží v bdělé pozornosti moc dlouho a záhy se unaví, nebo se začně nudit. Už je to také doba, kdy si dítě zajíždí nějaký režim a je schopno alespoň v náznacích rozlišovat začátek dne, konec dne a čas na spaní.

Děti také milují nošení po bytě a ukazování věcí. Tu a tam si na něco sáhnou, pozor, už ale také strčí do pusinky...to by, kdyby záleželo na miminku, byla jeho nejoblíbenější náplň dne. S tím, jak se děti blíží prvnímu půlroku, začínají mít zájem o své okolí víc a víc. Milují zvuky, a tak dítěti uděláte radost měkkými zvukovými hračkami. Také chrastítkadřevěné elastické kroužky jsou v tomto věku tou nejlepší volbou. Ukazujte dětem, mluvte na ně. Vysvětlujte a ukazujte souvislosti.

Věk 6-12 měsíců: Ono to funguje!

Skvělé jsou hračky do vany! Lodičky, zvířátka nebo i obyčejné mističky, kterými si lze přelévat vodu sem a tam. No jen to zkuste miminku jednou ukázat. Rozhodně se v tuto dobu už bude snažit nejen vodu cíleně vylít, ale také soustředěně nabrat.

Jinak si už spolu můžete začít skládat první kostky, kostkovou věž z kostek z pevného kartonu a schovat dovnitř zvířátko, první maličké farmy složené z velkých kusů. A proč nakonec neudělat farmu i z plyšáků? Stačí k tomu papírová krabice a třeba několik zvířátek nebo chrastítek! Rázem dostanou nový glanc, protože se začnou schovávat do krabic, "chodit domů" a opět vybíhat ven? Mamko, jak ty to jenom děláš! Ve tvých rukou farma žije!

Jak se bude věk blížit jednomu roku, objeví dítě i radost z boření. To je schopnost, která způsobí hodně radosti a chuti ji opakovat ve chvíli, kdy ji v sobě dítě objeví. Dopřejte mu ji s různými skládačkami a kostkami a počítejte s tím, že u toho bude hodně rachotu a smíchu.

Velmi oblíbené jsou také zvukové dřevěné kostky, každá vydává jiný zvuk, dají se na sebe stavět a můžete je pořídit v motivu farmy, safari či mořského světa.

Malé děti také milují, když jim hrajete na hudební nástroje, takové rumba koule jsou úplně ideální.

Jak si hrát s miminkem

Jak si hrát s miminkem

v5b880d978ca1b-petitcollage-miminko

Jak si hrát s miminkem?
Maminky se často ptají, jak zabavit malé miminko? Jde to! Líbí se mu barvičky, zvuky, hudba a doteky. A hlavně pocit bezpečí. Větší děti už se postupně otevírají světu a tedy i hračkám. To jsou hlavní kritéria pro výběr hracích aktivit pro ty úplně nejmenší. Mějte však s miminkem trpělivost v prvních šesti týdnech. V tu dobu jsou všechny hračky ještě pouhou dekorací, protože tu nejúžasnější hračku má miminko na dosah pořád. Je to jeho maminka.

0 – 3 měsíce: Maminka, jenom maminka!


Její vůně, její hlas, její teplo a její ňadra, jež mu dávají potravu. Pouhý oční kontakt, mluvení a mazlení se s ním, je pro dítě v tuto první dobu po narození tím nejpřirozenějším stimulem. S přibývajícími týdny, jak se mu zlepšuje zrak, ho zaujmou samozřejmě takové věci jako je hrazdička, hračky v jeho blízkosti, ale ještě je příliš neobratné, než aby si s nimi dokázalo aktivně hrát. Ale zato vaše ruka, prsty, vlasy, brýle, váš řetízek na krku: to jsou nejúžasnější věci, které může do svých ručiček vzít a fascinovaně si je prohlížet.

V tuto chvíli stačí, když bude mít bezpečné místo a odpočinek a spánek, bezpečnou maminčinu náruč a k dispozici její hlas i něžnou ruku.

Věk 3 – 6 měsíců: Už vidím a cílím!


V tuto dobu je miminko již schopno cíleně zaměřit svou pozornost i oční kontakt na hračky ve svém okolí. Záhy pochopí, že když natáhne ruku, k něčemu se dostane a ono to je velice zajímavé! Hrazdičky a hrací deky jsou pro tuto dobu ideální. Ovšem stále platí, že dítě potřebuje plnou podporu svých rodičů, nevydrží v bdělé pozornosti moc dlouho a záhy se unaví, nebo se začne nudit. Už je to také doba, kdy si dítě zajíždí nějaký režim a je schopno alespoň v náznacích rozlišovat začátek dne, konec dne a čas na spaní.

Děti také milují prosté nošení po bytě a ukazování věcí. Tu a tam si na něco sáhnout, pozor, už také strčit do pusinky… to by, kdyby záleželo na miminku, byla jeho nejoblíbenější náplň dne. S tím, jak se děti blíží prvnímu půlroku, začínají mít zájem o své okolí víc a víc. Milují zvuky, a tak dítěti uděláte radost měkkými  hračkami. Jednoznačně vám můžeme doporučit tohoho organického ZAJÍČKA, je nádherně jemňoučký, ukrývá v sobě dřevěné kousátko a miminka milují jeho šumící ouška.  Ukazujte dětem, mluvte na ně. Vysvětlujte a ukazujte souvislosti.

Věk 6 – 12 měsíců: Ono to funguje!


Skvělé jsou hračky do vany! Lodičky, zvířátka, kačenky, nebo i obyčejné mističky, kterými si lze přelévat vodu sem a tam. No jen to zkuste miminku jednou ukázat. Rozhodně se v tuto dobu už bude snažit nejen vodu cíleně vylít, ale také soustředěně nabrat.

Jinak si už spolu můžete začít skládat první kostky, první maličké farmy složené z velkých kusů. A proč nakonec neudělat farmu i z plyšáků? Stačí k tomu papírová krabice a třeba několik zvířátek nebo chrastítek! Rázem dostanou nový glanc, protože se začnou schovávat do krabic, „chodit domů“ a opět vybíhat ven? Mamko, jak ty to jenom děláš! Ve tvých rukou farma žije!

Jak se bude věk blížit jednomu roku, objeví dítě i radost z boření. To je schopnost, která způsobí hodně radosti a chuti ji opakovat ve chvíli, kdy ji v sobě dítě objeví. K tomu je ideální krabičková věž. Je vyrobená z lehkého kartonu, při pádu tedy dětičkám neublíží. Vezměte kostičku do ruky a ukazujte dětem zvířátka, tvary, barvy.